با پیشرفت عادی سازی روابط ، وزیر خارجه بحرین، در نخستین دیدار تاریخی، به اسرائیل می آید

در اورشلیم گفته شد که وزیر خارجه بحرین در روزهای آینده، برای نخستین بار به اسرائیل خواهد آمد و با سران کشور به گفتگو خواهد نشست و از برخی نواحی کشور دیدن خواهد کرد.

این سفر نشان عملی گردیدن پیمان صلح و دوستی بین دو کشور است که ماه گذشته به طور رسمی امضا شد و پارلمان و دولت اسرائیل نیز آن را به طور نهایی تصویب کردند.

با آن که ویروس کورونا مشکلات زیادی را در تماس بین ملت ها ودولت ها به وجود آورده، انتظار می رود که نخستین پرواز بازرگانی از امارات به اسرائیل آغاز شود. امارات قصد دارد حدود یکصد پرواز مسافری در هفته، با اسرائیل برقرار کند، ولی به علت کورونا ممکن است این تصمیم به تدریج به اجرا گذاشته شود.

خبر دیدار عبداللطیف الزیانی وزیر خارجه بحرین از اسرائیل، هفته پیش در سخنرانی گبی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل افشا شد و اکنون انجام آن، به مراحل آخر نزدیک می شود.

بحرین، بر خلاف عربستان و امارات و حتی قطر، سرزمین ثروتمندی محسوب نمی شود، ولی همکاری با اسرائیل در زمینه های مختلف می تواند به بهبود وضع اقتصادی آن کشور کمک کند.

انتظار می رود که امیرنشین قطر نیز به زودی به روند صلح با اسرائیل بپیوندد. ولی وزیر خارجه قطر، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در سخنانی گفت که روند عادی سازی روابط امیرنشین ها با اسرائیل، به تلاش برای تامین آرمان فلسطینیان آسیب می رساند.

حاکم قطر یکی از شخصیت های تندرو در جهان عرب محسوب می شود که از جمله گروه تروریستی حماس را نیز زیر بال حمایت خود دارد و میلیون ها دلار کمک مالی در اختیار آن قرار داده و از برخی سازمان های تروریستی دیگر همکاری دارد.

در عین حال، قطر دارای برخی همکاری های آشکار و پنهان با اسرائیل در زمینه های اقتصادی و بازرگانی و امور دیگر می باشد.

گزارشگران نوشتند که در آستانه دیدار دسته جمعی هزاران تن از گردشگران اسرائیلی از امارات عربی متحده، کلاس های زبان عبری در آن امیرنشین برپا گردیده و حتی رستورانی نیز که فقط غذاهای حلال طبق شریعت یهود ارائه می دهد کار خود را آغاز کرده است.