با گذشت یک هفته از مرگ آخوند فراری منصوری، پلیس رومانی هنوز اطلاعات جدیدی منتشر نکرده است

با گذشت یک هفته از ماجرای قتل یا خودکشی احتمالی آخوند فراری غلامرضا منصوری در هتل کوچکی در بوخارست، مقامات رومانی هنوز اطلاعات بیشتری درباره آن منتشر نساخته اند و حکومت اسلامی ایران نیز اعلام داشته هیچگونه اطلاعات تازه ای دریافت نکرده است.

دادستانی بوخارست سه روز پیش (سه شنبه) اعلام کرده بود که بررسی های ابتدایی نشان می دهد که قاضی رشوه خوار منصوری، در اثر برخورد با یک سطح سخت هلاک شده است.

این ارزیابی روشن نمی سازد که آیا او از ارتفاع بلندی خود را به پایین پرتاب کرده و یا “برخورد با سطح سخت” به شیوه دیگری بوده است.

در تهران، سخنگوی قوه قضائیه غلامحسین اسماعیلی گفت که دولت در سه مسیر این قضیه را دنبال می کند که یکی از آنها ارتباط مستقیم با وزارت خارجه رومانی و دیگری ارتباط با پلیس و دستگاه قضایی آن کشور و راه سوم از طریق مکاتبه رسمی است. ولی هنوز اطلاعات تازه ای دریافت نشده است.

اسماعیلی گفت که آخوند منصوری مورد پیگرد قضایی قرار داشت و لازم بود که پلیس و قوه قضائیه رومانی او را تحت نظر می گرفت.

در برخی گزارش ها که در روزنامه های بوخارست انتشار یافته، گفته شده است که به علت کورونا، منصوری تنها مهمان هتلی بود که در آنجا کشته شد. شاید این موضوع، اگر درست باشد، می تواند به این پرسش پاسخ دهد که چگونه بود که جسد او در ورودی لابی یافت شد، بی آن که کسی شاهد ماجرا باشد.

ولی این خبر را نیز باید با تردید تلقی کرد.

روزنامه های بوخارست، با استناد به گفته های فردی که در داخل هتل بوده، و یا احتمالا یکی از کارمندان هتل محسوب می شده، و یا بارها منصوری را دیده، گزارش دادند که او فردی بیمار بوده و ممکن است به افسردگی دچار شده و دست به خودکشی زده است.

این روزنامه ها نوشتند که جسد منصوری، به علت سقوط از ارتفاع بالا کاملا متلاشی شده بود. شاید به این علت بود که کیسه پلاستیکی حاوی جسد ادعایی، اندام فرد مرده را به خوبی برجسته نکرده بود. در شبکه های اجتماعی این شایعه انتشار یافت که ممکن است او کشته شدن خود را صحنه سازی کرده بود تا با هویت جعلی بتواند به زندگی ادامه دهد و از تعقیب قضایی بگریزد – گرچه چنین احتمالی بعید به نظر می رسد.

درباره علت تعویق نتایج کالبد شکافی به هدف شناسایی جزئیات دیگری از ماجرا، یک روزنامه نگار رومانی گفت که ممکن است هلاکت منصوری یک خبر داغ برای ایرانیان باشد، ولی برای مردم رومانی و پلیس آن کشور، امر فوری و مهم نیست.