با گسترش آشوب در مرز اسرائیل با غزه، وزیر دفاع دستور قطع ارسال گازوئیل برای نیروگاه غزه را صادر کرد

شمار فلسطینیانی که در اغتشاشات روز گذشته شرکت داشتند، حدود پانزده هزار نفر ارزیابی شد

وزیر دفاع اویگدور لیبرمن دوباره گفت: تا هنگامی که حماس در غزه، از خشونت علیه اسرائیل دست برندارد و اغتشاشات خونین متوقف نشود و همچین هوا کردن بالون ها و بادبادک های آتشزا به سوی اسرائیل پایان نگیرد، رساندن گازوئیل به نیروگاه برق غزه از سر گرفته نخواهد شد.

اسرائیل هفته پیش انتقال ده ها هزار لیتر گازوئیل به غزه را امکان پذیر ساخت تا نیروگاه برق غزه تعطیل نشود. در حال حاضر، اهالی غزه روزانه فقط از دو تا سه ساعت برق برخوردار هستند، زیرا حکومت خودگردان فلسطینی حاضر به پرداخت هزینه تامین سوخت نیست.

وزیر دفاع اسرائیل در توجیه این تصمیم گفت که امکان ندارد هنگامی که اسرائیل می کوشد از محنت فلسطینی ها در غزه بکاهد، حماس بر شدت تعرضات خود علیه اسرائیل می افزاید.

تظاهرات روز آدینه (پریروز) در خط مرزی غزه با اسرائیل، با اغتشاشات خونین و تعرض های حرابکانه همراه بود که در جریان آن هفت فلسطینی کشته شدند.

در یک حادثه، یک گروه بیست نفره از چریک های فلسطینی، بمب کوچکی را در کنار نوار مرزی منفجر کردند و وارد خاک اسرائیل شدند. ولی پس از تیراندازی سربازان اسرائیلی و کشته شدن سه نفر از مهاجمین، بفیه آن ها به داخل غزه گریختند و یک تن که در مکانی مخفی شده بود، توسط سربازان شناسایی گردید و بازداشت شد.

آن چه بر شدت خشم مقامات اسرائیلی افزوده، این امر است که در روزهای اخیر بالون های آتشزا به نواحی مرکزی اسرائیل نیز رسیده  و در چند شهر به زمین نشسته ولی آسیبی وارد نساخته است. در گذشته، این بادبادک ها در زمین های پیرامونی غزه فرود می آمد. به برخی از بالون ها مواد انفجاری وصل شده است.

روز آدینه (پریروز) در جریان تظاهرات خونین در طول خط مرزی اسرائیل با غزه، گروهی از تروریست های فلسطینی با منفجر ساختن یک بسته مواد تخریبی، بخشی از جدار امنیتی را ویران کردند و به داخل اسرائیل هجوم آوردند. آن ها به سوی یک پست مرزی هجوم آوردند و قصد آسیب رساندن به آن را داشتند. ولی شماری از آنان به دنبال آتشباری شدید سربازان اسرائیلی، به داخل نوار غزه گریختند و سه تن هدف گلوله قرار گرفتند و از پای در آمدند.

منابع آگاه می گویند که اسرائیل انتظار داشت که پس از موافقت با انتقال ۲۵۰ هزار لیتر گازوئیل برای راه اندازی دوباره نیروگاه برق غزه، تظاهرات روز آدینه (پریروز) تا حدودی فروکش کند.

ولی این ارزیابی به واقعیت نپیوست و نه تنها از دامنه تظاهرات کاسته نشد، بلکه به صورت بسیار خشونت بارتری در آمد و در جریان آن تظاهرکنندگان بارها کوشیدند بطری های آتش زا و نارنجک دستی به سوی سربازان اسرائیلی پرتاب کنند.

شمار فلسطینیانی که در اغتشاشات روز گذشته شرکت داشتند، حدود پانزده هزار نفر ارزیابی شد.

اسماعیل هنیه سرکرده جدید گروه تروریستی حماس، به داخل تظاهرکنندگان آمد و آن ها را به ادامه آنچه که “مقاومت” نامید فراخواند. هنگام سخنرانی او، سربازان اسرائیلی شمار زیادی گاز اشک آور به سوی آن محل شلیک کردند و اسماعیل هنیه پا به فرار گذاشت.

از یک سال پیش که حکومت خودگردان فلسطینی حاضر نشد هزینه تامین سوخت برای نیروگاه برق غزه را بپذیرد، خاموشی های برق در آن سرزمین به حد غیر قابل تحملی رسیده و به دو تا سه ساعت در روز محدود شده است.

محمود عباس می گوید که حاضر نیست به انتقال بودجه به غزه ادامه دهد و حماس در آن جا به دیکتاتوری و سرکوب ادامه دهد و حاضر نباشد حاکمیت غزه را به حکومت خودگردان بازگرداند.

نظاهرکنندگان در خط مرزی غزه با اسرائیل
لاستیک های کهنه گردآوری شده در غزه، برای آتش زدن در کنار مرز اسرائیل

4 دیدگاه‌

  1. لیبرمن عزیز جان شرارتهای ضد اسراییل را از غزه تا تهران همچون گوسفند قربانی بگیر هر شرارت را قربانی کن و در حفاظت از اسراییل پر توان بکوش اسراییل یعنی همه چیز یعنی هستی یعنی بودن .

  2. خداوند خودش کمک کند تا صلح بین اعراب و اسرائیل حاکم شود.
    خون را با خون نمیتوان شست… اینگونه اعمال جز بدتر شدن اوضاع ، نتیجه ای ندارد.

  3. ترور فاشیست اسلامی هیچ زبانی بجز زبان زور نمی فهمد، هرکس که دست به ترور بزند باید به سزای اعمالش برسد. اگر اینانی که در غزه زندگی می کنند شرافت انسانی داشتند با کار و کوشش سرزمین خود را آباد می کردند، اینان مخلوقاتی تروریست و ضد بشری هستند. درود بر ارتش نیرومند اسراییل.

Comments are closed.