با گشایش همایش سه گانه پوتین، روحانی و اردوغان، اسرائیل دوباره بر لزوم خروج سپاه قدس تاکید گذاشت

مقامات اسرائیلی همایش رهبران روسیه، ترکیه و ایران را در مورد نبرد ادلب و سرنوشت سوریه به دقت دنبال کردند و دوباره گفتند که بی اعتنا به مذاکراتی که در این همایش انجام شده و بیانیه ای که انتشار می یابد، اسرائیل همچنان در خواسته خود پابرجا می باشد که باید حضور نظامی رژیم ایران در سوریه، به طور قاطع و کامل متوقف شود.

کارشناسان اسرائیلی ارزیابی می کنند که سران سه کشور، در واقع برای شیوه تقسیم مناطق نفوذ خود در سوریه به رایزنی نشسته اند و آن چه مورد توجه آنان نمی باشد، سرنوشت مردم جنگ زده ای است که در استان ادلب گرد آمده اند و بیم دارند که با یک قتل عام بیرحمانه روبرو شوند.

مقامات نظامی روسیه به صراحت گفته اند “ما تروریست ها را در ادلب می کشیم، نابود می کنیم و به قتل می رسانیم”.

ولی در همان حال که در کنفرانس تهران، رهبران روسیه، ترکیه و ایران درباره شیوه تقسیم سوریه بین خود به مذاکره پرداختند، از دیدگاه اسرائیل مهمترین رویداد آن است که ایالات متحده اعلام کرده “تا هنگامی که حضور نظامی ایران در سوریه به طور کامل برچیده نشده، نیروی نظامی ایالات متحده نیز سوریه را ترک نخواهد گفت.

پرزیدنت ترامپ در گذشته نزدیک چند بار ابراز علاقه کرده بود که به حضور نظامی خود در سوریه پایان دهد. ولی اکنون اعلام می دارد که در آن کشور تا هنگامی باقی خواهد ماند، که هنوز نیروهای وابسته به حکومت ایران، خاک سوریه را به طور کامل ترک نگفته اند.

نخست وزیر اسرائیل نیز در سخنرانی شب گذشته (پنجشنبه) در یک همایش حزب لیکود، تاکید کرد که اسرائیل با همه توان خود به تلاش برای پایان بخشیدن به حضور نظامی رژیم ایران ادامه خواهد داد.

در روزهای اخیر ایالات متحده چند بار هشدار داده که اگر ارتش سوریه و یا نیروهای روسی جنگ افزار شیمیایی علیه مردم غیرنظامی ادلب و حتی جنگجویان در آن استان به کار برند، ارتش ایالات متحده بلافاصله به دخالت خواهد پرداخت و آن ها را تنبیه خواهد کرد.

ولی روسیه ادعا می کند که خود مخالفان اسد هستند که سلاح شیمیایی در اختیار دارند و ممکن است آن را علیه سربازان به کار گیرند. ولی ایالات متحده و کشورهای غربی بعید می دانند که مخالفان، از چنین توانایی برخوردار باشند.

ارتش سوریه تا کنون بارها به کاربرد اسلحه شیمیایی متهم گردیده و حتی حدود سه سال پیش، به دنبال هشدارهای ایالات متحده، بشار اسد ناچار شد سلاح های شیمیایی خود را تحویل دهد و به خارج از سوریه منتقل سازد. با این همه، منابع خبری ارزیابی می کنند که اسد هنوز بخشی از انبارهای سلاح شیمیایی را در اختیار خود نگاه داشته است.

استان ادلب نه تنها دربرگیرنده بیش از دو میلیون نفر اهالی محلی است، بلکه در ماه های اخیر ده ها هزار نفر آوارگان جنگ از نواحی جنوبی سوریه نیز به آن جا پناه برده اند و اکنون بیم آن می رود که با یک قتل عام وحشیانه روبرو شوند که بی تردید، افراد سپاه قدس ایران و نیروهای حزب الله لبنان نیز در این جنایات سهیم خواهند بود.

سربازان سوری خود را برای حمله به ادلب آماده می سازند