بحث و جدل در داخل حکومت برای استفاده از امکانات الکترونی در کنترل رفتار مبتلایان به کورونا

وزارت کشور ایران در ابلاغیه‌ای وزارت بهداشت را موظف کرده تا با استفاده از “داده‌های وزارت ارتباطات” وضعیت تردد مبتلایان به کورونا را کنترل کند تا اگر از قرنطینه خانگی بیرون آمدند، نیروی انتظامی بتواند آنها را به نقاهتگاه‌های عمومی منتقل کند.

این شیوه برای نخستین بار برای تامین امنیت سلامت اجتماعی در اسرائیل توسط سرویس امنیتی اسرائیل  اجرا شد.هدف از اجرای این طرح ان است که مشخص گردد که در هر لحظه و هر دقیقه فردی که به کورونا مبتلا شده چه کسانی  از کنارشان رد شده و یا روبرو گردیده اند. در اسرائیل برای این گونه افراد، پیامکی ارسال می شود که بروند و برای بررسی احتمال ابتلا به بیماری آزمایش لازم را بگذرانند.

خبرگزاری ایران اینترنشنال در گزارشی نوشته که بر اساس اسناد بدست آمده از ایران،  وزارت کشور حکومت در ابلاغیه‌ای وزارت بهداشت را موظف کرده تا با استفاده از “داده‌های وزارت ارتباطات” وضعیت تردد مبتلایان به کرونا را کنترل کند تا اگر از قرنطینه خانگی بیرون آمدند، نیروی انتظامی بتواند آنها را به نقاهتگاه‌های عمومی که از پیش تعیین کرده منتقل کند.

در این دستورالعمل نیروی انتظامی می‌تواند به افرادی که خود را قرنطینه خانگی نکردند تذکر بدهد که “نسبت به حضور در مراکز تعیین‌شده ظرف مدت ۲۴ ساعت اقدام نمایند” و در صورت مراجعه نکردن افراد به نقاهتگاه‌ها، “با هماهنگی مقام‌های قضایی حداکثر ظرف ۲۴ ساعت نسبت به احضار و معرفی آنها به مراکز نقاهتگاهی اقدام نمایند”.

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز در تایید  این ابلاغیه از سوی دولت درباره اطلاع به خانواده و کارفرمای افراد مبتلا به کرونا را در یک برنامه تلویزیونی علنی کرد، اما اشاره‌ای به رصد اطلاعات مخابراتی افراد نکرد.

گرچه حکومت ایران بارها به نقض حریم خصوصی افراد در فضای مجازی متهم شده و نهادهای امنیتی بسیاری از معترضان را از طریق شنود مخابراتی، تحت تعقیب قضایی قرار داده‌اند.

در این گزارش آمده : بر اساس تصاویری که در هفته‌های گذشته از نقاهتگاه‌های برپا شده در اطراف تهران و شهرستان ها توسط نیروهای مسلح منتشر شده، که  نشان‌ می‌دهد که این مراکز از تجهیزات بهداشتی کافی برخوردار نیستند و افراد منتقل شده به این مراکز جان خود را ازدست می دهند.