بحران تشکیل کابینه در اسرائیل همچنان ادامه دارد. نتانیاهو ممکن است ماموریت را به ریولین بازگرداند

بحران حکومتی در اسرائیل همچنان ادامه دارد و نزدیکان نتانیاهو می گویند که او از امکان برپایی دولت جدید ناامید است و گله می کند که حزب آبی و سفید برای پیوستن به کابینه وحدت ملی شرائطی قائل می شود که لیکود نمی تواند آن ها را بپذیرد. آگاهان می گویند که بعید نیست نتانیاهو همین امروز (یکشنبه) و پیش از آغاز آئین های سال نو، به مقام ریاست جمهوری اطلاع دهد که نمی تواند دولت آینده را تشکیل دهد. در این صورت، طبیعی است که پرزیدنت ریولین رهبر حزب آبی و سفید، یعنی بنی کانتس را مامور تشکیل کابینه خواهد ساخت.

رویدادی که ممکن است نتانیاهو را از تصمیم خود بازدارد، دیداری است که امروز بین او و اویگدور لیبرمن رهبر حزب راستگرای “ییسرائل بیتینو” قرار است انجام گیرد. لیبرمن از پیش اعلام داشته بود که رهبران هیچ یک از دو حزب لیکود یا ابی و سفید را برای برپایی دولت بعدی پیشنهاد نمی کند.

نتانیاهو فردای روز انتخابات، با همه احزاب ائتلافی قرار گذاشته بود که یه صورت یکپارچه به دولت بعدی خواهند پیوست. بدین سان نتانیاهو ۵۵ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را برای خود تامین کرد. ولی حزب آبی و سفید می گوید که فقط با حزب لیکود حاضر به ائئلاف است و شرکای دیگر نتانیاهو باید کنار گذاشته شوند.

ظاهرا اگر لیبرمن با هشت کرسی خود به نتانیاهو بپیوندد، اکثریت لازم برای تشکیل کابینه بعدی به دست خواهد آمد. ولی لیبرمن نیز حاضر نیست با مذهبیون اولترا اورتودوکس در یک دولت بنشیند و خواهان تصویب قوانینی است که جنبه سکولار دولت و جامعه اسرائیل را تضمین کند.

نزدیکان نتانیاهو می گویند که در بازگرداندن ماموریت تشکیل کابینه به مقام رئیس جمهوری شتاب نکند و در روزهای آینده نیز به تلاش ادامه دهد.

حزب آبی و سفید بر این باور است که با اعلام شکست نتانیاهو و اگر پرزیدنت ریولین، آن حزب را مامور تشکیل کابینه آینده کند، بخت خوبی وجود خواهد داشت.

یک دیدگاه

  1. جای تعجب است که یک مفسد اقتصادی ینام نتانیاهو در کشوری که ادعای دموکراسی دارد …مجددا به قدرت برسد…. جای مفسد در زندان است نه در کاخ

Comments are closed.