بحران سیاسی تازه: آیا در شرایط کنونی، برگزاری راهپیمایی با پرچم اسرائیل در محله مسلمان نشین اورشلیم صلاح است؟

یکی از بحران های سیاسی که دولت اسرائیل هم اکنون با آن روبرو می باشد، تصمیم یک گروه از سیاستمداران راست افراطی است که می خواهند روز پنجشنبه (پس فردا) در یک گردهمایی چند هزار نفره و با در دست داشتن هزاران پر چم ملی، از کوچه های تنگ بخش مسلمان نشین در محله های باستانی شهر اورشلیم، به سوی دیوار ندبه کتل همعراوی راهپیمایی کنند.

کابینه سیاسی – امنیتی اسرائیل بعد از ظهر امروز (سه شنبه) برای دومین بار تشکیل جلسه می دهد تا به بررسی امکان برگزاری این مراسمی بپردازد که قرار بود هفته پیش به مناسبت سالروز یکپارچگی اورشلیم برگزار شود، ولی به علت حساس بودن امور امنیتی و اعتراض های خشونت بار از جانب اعراب و سازمان های فلسطینی برگزار نشد.

طرفداران این راه پیمایی، آن را نماد یکپارچه شدن دو بخش اورشلیم می دانند که پنجاه و دو سال پیش به دنبال جنگ شش روزه عملی گردید.

پلیس اسرائیل پس از روزهای متمادی بحث و بررسی، روز گذشته اعلام کرد که این راه پیمایی را در روز و مسیری که درخواست شده صلاح نمی داند و برگزاری آن را ممنوع می سازد. پلیس اعلام کرد که اگر تاریخ و مسیر راهپیمایی تغییر یابد، یعنی اگر از کوچه های محله مسلمان نشین شهر باستانی اورشلیم نگذرد، با آن مخالفت نخواهد داشت.

کابینه محدود سیاسی – امنیتی دولت، شب گذشته برای بررسی این موضوع تشکیل جلسه داد، ولی نتوانست تصمیم بگیرد. انتظار می رود که در جلسه شامگاه امروز، این تصمیم اعلام گردد.

حماس و سازمان های ترور تهدید کرده اند که اگر چنین راهپیمایی انجام شود، با واکنش خشونت بار فلسطینی ها روبرو خواهد شد. ولی راستگرایان در اسرائیل می گویند که رفتار دولت اورشلیم نمی تواند توسط سازمان های ترور تعیین گردد. دو تن از سیاستمداران راست افراطی که عضو پارلمان هم هستند اعلام کرده اند که حتی اگر دولت برگزاری راهپیمایی را ممنوع سازد، آن ها با استفاده از مصونیت پارلمانی خود، آن را انجام خواهند داد.