بحران مالی، ترکیه را همچنان تهدید می کند و جنگ اقتصادی با آمریکا پایان پذیر نیست

در ترکیه بحران اقتصادی همچنان شدت می گیرد و با ادامه کاهش نرخ بین المللی لیر ترکیه، کالاهای مصرفی گران تر می شود و قوه خرید مردم کاهش می یابد، ولی رجب طیب اردوغان همچنان با سرکشی خود می افزاید و ترامپ را به چالش می طلبد و ادعا می کند که عملیات متقابل بیشتری در راه است.

این جنگ اقتصادی بر سر تحویل دادن فتح الله گولن آغاز شد که به ایالات متحده پناهنده شده و اردوغان ادعا می کند که او کودتایی را تدارک دیده بود که وی به موقع آن را خنثی کرد.

از آن جا که این خواسته اردوغان با پاسخ رد ترامپ روبرو شد، وی یک کشیش آمریکایی را که سالیان دراز است در ترکیه زندگی می کند به گروگان گرفت و او را به همکاری با گولن متهم ساخت و از رهایی او خودداری می ورزد و باعث ایجاد بحران کنونی بین دو کشور شده است.

دادگاه عالی ترکیه روز جمعه درخواست کشیش آمریکایی زندانی در این کشور را که خواهان پایان یافتن حبس خانگی و برداشته شدن ممنوعیت سفرش شده بود.

به دنبال اعلام این خبر ارزش لیر ترکیه نسبت به دلار ۴ درصد دیگر سقوط کرد.

پیشتر دادگاه بدوی  ترکیه در ازمیر با این درخواست آندرو برانسون مخالفت کرده بود و این خواسته به دادگاه عالی ارجاع شده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز پس از اعلام خبر رد درخواست آقای برانسون از سوی دادگاه عالی ترکیه ارزش لیر ترکیه با چهار درصد سقوط به ۶.۳ در برابر یک دلار رسید.

در هفته جاری در مقطغی ارزش لیر به پایین‌ترین سطح یعنی ۷.۲۴ در برابر یک دلار نیز رسیده بود. آندرو برانسون در پی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی و تروریسم و ارتباط با شبکه فتح الله گولن روحانی تبعیدی  ترک مقیم آمریکا و گروه‌های شورشی کرد بازداشت شد. وی این اتهامات را رد کرده است.

محاکمه  کشیش برانسون به چالشی مهم در روابط آمریکا و ترکیه بدل  شده است.

واشنگتن که محاکمه کشیش برانسون را ناعادلانه می‌داند عبدالحمید گل وزیر دادگستری وزیر کشور ترکیه را به خاطر نقششان در بازداشت آقای برانسون تحریم کرده است.

در عین حال آمریکا تعرفه وارداتی برای فولاد و آلومینیوم از ترکیه را نیز اخیراً دوبرابر کرده است. دونالد ترامپ روز جمعه در جمع خبرنگاران در خصوص دادگاه آقای برانسون گفت: ترکیه مدتهاست که معضلی شده است آنها رفتار دوستانه ای ندارند باید ببینیم چه پیش می‌آید.

آمریکا دو وزیر مهم ترکیه را تحریم کرده است .ایالات متحده حاضر به فروش هواپیماهای جنگنده اف ۳۵ فوق مدرن رادارگریز خود به ترکیه نیست  که یکی از پیشرفته ترین هواپیما ها در جهان است و این در حالی است که ترکیه عضو ناتو و هم پیمان با آمریکا است.

ترکیه این مخالفت ها را به حساب دولت اسرائیل که از متحدان ایالات متحده است می گذارد اما در اصل این خود ترکیه است که در منطقه بارها چه در سوریه وچه در مورد  ایران و منطقه سیاست‌هایی را دنبال کرده است که مخالف نظر آمریکا بوده است.

همچنین نزدیکی بیش از حد ترکیه به روسیه نیز آمریکا را به شک انداخته و می‌کوشد ترکیه را به اهمیت وفاداری اش به غرب آگاه سازد.