بحران کابینه پیرامون بسیج جوانان مذهبی تعصب گرا امروز شدت گرفت

بحران کابینه در اسرائیل بالا می گیرد و به موازات آن حملات متقابل رهبران احزاب شرکت کننده در کابنیه بنیامین نتانیاهو بر شدت کلام خوی علیه یکدیگر می افزایند.

گرچه هنوز معلوم نیست که این بحران چگونه پایان خواهد گرفت، ولی آگاهان سیاسی ارزیابی می کنند که احتمال انحلال دولت و اعلام انتخابات زودرس، بیش از گذشته شده است.

علت اساسی بحران آن است که حزب مذهبی متعصب “یهودوت هتورا” خواهان معاف کردن هزاران دانشجوی آموزشکده های دینی یا یشیواها می باشد و وزیر دفاع به شدت با آن مخالفت می ورزد. احزاب مذهبی اسرائیل بر این باورند که می توان راه حلی یافت که هر دو طرف را راضی کند و از برگزاری انتخابات زودرس خودداری گردد. ولی برخی دیگر بر این باورند که دیدگاه های کاملات متفاوت بین طرفین را نمی توان به هم نزدیک کرد.

آن چه بحران را وخیم تر ساخته، حملات لفظی رهبران احزاب ائتلافی علیه یکدیگر است که محیط سیاسی در داخل کابینه را زهرآگین کرده است.

«نفتالی بنت» رهبر حزب هبیت هیهودی که علنا می گوید که در انتخابات آینده خود را نامزد پست نخست وزیری اعلام خواهد کرد، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و اویگدور لیبرمن وزیر دفاع را متهم می سازد که مایل به حل بحران نیستند و قصد آن ها کشاندن کشور به انتخابات زودرس می باشد.

نفتالی بنت حتی ادعا می کند که نتانیاهو قصد برگزاری انتخابات زودرس دارد، تا موضوع بازپرسی های پلیس علیه وی تحت الشعاع قرار گیرد – ادعایی که رهبران لیکود آن را قاطعانه رد می کنند.

بنت ادعا می کند که نتانیاهو و لیبرمن، مساله خدمتِ نظامِ وظیفه از جانب مذهبیون تعصب گرا را بهانه قرار داده اند که انتخابات زودرس برگزار کنند و یک دولت “خیلی خوب” دست راستی را ساقط نمایند.

اویگدور لیبرمن در مقابل، بنت را متهم می سازد که قصد دارد با ایجاد فضای زهرآگین، راه را برای رسیدن به هدف خود که همانا احراز پست نخست وزیری است هموار سازد.

مذهبیون تعصب گرا اعلام کرده اند تا هنگامی که تکلیف قانون معافیت دانشجویان یشیواها از انجام خدمت وظیفه مشخص نشود، آن ها به لایحه بودجه رای مثبت نخواهند داد. در مقابل، وزیر دارایی گفته است که اگر کشور بدون بودجه بماند، او و حزیش از دولت کناره گیری خواهند کرد، امری که به انحلال کابینه منجر خواهد شد.

یک مقام دولتی که نخواست نامش برده شود، در واکنش به این گزارش های گفت که جای تاسف بسیار است در حالی که احزاب اوپوزیسیون ساکت نشسته و نظاره گر هستند، احزاب ائتلافی دولت این چنین یکدیگر را مورد حملات گزنده قرار می دهند.

 

 

5 دیدگاه‌

  1. یهودیان به قوم برگزیده خدا و موسی از بدو سفر پیدایش تاکنون در هاارتض اسرائیل معروف و مشهور شده اند و قوم خدا قوم موسی را به رسمیت شناخته است.

    یهودیت هتورات
    یهودیت هارتض اسرائیل

    یهودیان از هر نوع و وابستگی مقدس هستند و یهودیان خود هنوز بر این امر واقف نیستند بنابراین کنست اسرائیل بازتاب تقدس های الهی و معنوی و مادی را اشاعه خواهد ساخت.

  2. چه زیبا گفت حضرت سلیمان به نام خداوند بخشنده مهربان.همین راهبه ها اگر قدرت پیدا کنند همین ها اسرائیل را به نابود میکشند.اسرائیل همونه که خدا در قرآن سوره به نامش صادر کرده و هرکی واقعا مسلمانه اسرائیل را به رسمیت میشناسه اسرائیل همونه که سوره هفدهم قرآنه سند عددیش با تکرار اسم حضرت اسحاق که حکم پدری پیامبران بنی اسرائیل را داره یکیه و شما بنا به همون امامت کتاب خدا و همون قرآن بین یک هشتم تا یک سیزدهم از عهد حضرت ابراهیم ارث میبرید این حکم من نیست این نوشته شده اگر اعرابی در حدود زمینهای شما حضور دارند فقط مالک زمینهای خصوصیشون هستند اثبات حق سخت نیست ولی کسی به دنبال حق و حقیقت نیست به دنبال منافعشونند.درسته جمعتتون کمه ولی چون حق پشتتونه خدا در برابر ۴۰۰ ملیون عرب حفظتون کرده ولی خداوند نه یک مشت راهبه یهودی یا مسلمان

  3. بسم الله. باید ۱۰۰۰ جلد کتاب در مورد فساد راهبان اعم از همه ادیان نوشت حتی اسلام که مردم آفت بزرگ دینو بفهمند.راهبان زرتشتی راهبان بودایی برمه الان راهبان اسلام حملات انتحاری و خودکشی که حکم جهنم داره افغانستان راهبان شیعه که هیچ پیامبری در قرآن از مردگان در خاست دعا نکرده راهبان وهابی تازه دارن خودشونو اصلاح میکنند ولی اینقدر دینو سخت میگیرن که همه از دین فرار کنند بر عکس اونچه خدا میگه کتاب من قرآن برای رنج و مشقت مردمان نیست راهبان تحجر طلب که دست وپا قطع میکنند نمیدونند خدا درستکار و احکام قدیمی را لغو کرده طبق سوره بقره قرآن ولی مقابله با بدیها و ستیزه با بدی طبق اوستا ادامه داره حالا تو ده فرمان موسی گفته زنا بده خوب سنگسار یه حکم خیلی متحجرانه و قدیمیه ولی مقابله با زنا به روشهای امروزی همچنان ادامه داره مسیر ادامه داره همیشه ادامه داشته ولی بزرگترین بدبختی دین همین راهبه ها هستند طبق تاریخ طبق قرآن

Comments are closed.