بحران کرونا؛ دونالد ترامپ، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، با توجه به شیوع سریع ویروس کرونا در آمریکا،  وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد. به این ترتیب، دولت آمریکا امکان خواهد داشت که ۵۰ میلیارد دلار بودجه، برای مبارزه با بیماری کرونا اختصاص دهد.

پرزیدنت ترامپ عصر آدینه (۲۳ اسفند) در یک کنفرانس خبری با حضور مایک پنس معاون اول خود و شماری از مقامات بهداشتی و پزشکی و مدیران بخش خصوصی، در محوطه کاخ سفید، با اعلام وضعیت فوق العاده در آمریکا گفت که، ایالات متحده در مقایسه با سایر نقاط جهان، پیشرفت خیلی زیادی در مبارزه با ویروس کرونا داشته است و این به دلیل اقداماتی نظیر بستن مرزهاست که دولت پیش از این انجام داده است.

پرزیدنت ترامپ در سخنان خود گفت که هم اکنون اروپا به عنوان کانون شیوع کرونا شناسایی شده است.  او بار دیگر از اقدام خود در ممنوع کردن سفر از اروپا به آمریکا دفاع کرد و آن را مورد تایید سازمان بهداشت جهانی دانست و گفت که این اقدام او، نجات بخش جانهای زیادی در آمریکا بوده است.

آقای ترامپ افزود که دستور داده است وزارت بهداشت آمریکا برخی قوانین دست و پا گیر را کنار بگذارد تا بهتر و سریعتر بتواند به بیماران رسیدگی کند. اجازه درمان از راه دور برای پزشکان، از جمله کارهایی است که پرزیدنت ترامپ در قالب فرمان جدید اعلام نمود و آن را ابتکاری جدید دانست که پیش از این سابقه نداشته است.

پرزیدنت ترامپ افزود که دولت با بخش خصوصی برای فراهم آوردن امکان تست های بیشتر کرونا بر روی مردم همکاری خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا از در دسترس قرار گرفتن نیم میلیون کیت جدید تشخیص کرونا و افزایش یک میلیون و چهارصد هزار کیت‌ دیگر در هفته آینده خبر داد.

پرزیدنت ترامپ گفت که “این بحران خواهد گذشت و ما خیلی چیزها از این شرایط آموختیم”.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا، روز جمعه ۵۹۴ تن افزایش یافت و در مجموع به ۲۲۹۱ تن رسید. همچنین با مرگ ۹ بیمار دیگر در روز جمعه، آمار درگذشتگان کرونایی در خاک آمریکا، به ۵۰ تن افزایش یافت.