بحرین به تهدیدهای شدید رژیم ایران علیه برگزاری همایش بین المللی ضد رژیم در منامه پاسخ قاطع داد

وزارت خارجه بحرین به حکومت ایران هشدار داد:  «از تهدیدات توخالی و هرگونه اقدامی که به ایجاد تنش منجر شود، دست برداشته و به آرام‌سازی در جهت احترام به منافع همه کشورهای منطقه، حاکمیت و استقلال آن و حفظ صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی پایبند باشد»

وزارت خارجه بحرین: حکومت ایران بهتر است از  تهدیدات توخالی و هرگونه اقدامی که به ایجاد تنش منجر شود، دست برداشته و به آرام‌سازی در جهت احترام به منافع همه کشورهای منطقه، حاکمیت و استقلال آن و حفظ صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی پایبند باشد. سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران :  از دولت بحرین می خواهیم که با برگزاری نشست‌ها ی مشکوک و تحریک‌آمیز از اقدامات ضد ایرانی دست بردارد و تدارکاتچی خواسته‌ها و نقشه‌های دشمنان مشترک در منطقه نشود.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران با انتشار خبر برگزاری نشستی درباره امنیت دریانوردی در خلیج فارس در منامه، که به تنش‌ها در روابط جمهوری اسلامی و بحرین دامن زد.

با افزایش تنش در منطقه و حمله به چند نفتکش در خلیج فارس و به خصوص بعد از توقیف نفتکش بریتانیایی اسیتنا ایمپرو توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران که به بالا رفتن تنش در منطقه  دامن زد، هفته گذشته نشستی به دعوت بریتانیا در منامه و با حضور نمایندگان آمریکا و چند کشور اروپایی برگزار شد که هدف آن تلاش برای تامین امنیت دریانوردی در خلیج فارس عنوان شده است.

موسوی گفت: دولت  بحرین رابه خاطر میزبانی نشست‌های مشکوک و تحریک‌آمیزعلیه جمهوری اسلامی مبنی بر بی‌ثبات کردن امنیت کشتیرانی در خلیج فارس محکوم کرده و اینگونه نشست‌ها را اقدامی در جهت برهم زدن ثبات و امنیت منطقه و زمینه ساز مداخله نیروهای فرامنطقه‌ای و اسرائیل در خلیج فارس می دانیم .

وزارت امور خارجه بحرین در واکنش به سخنان موسوی گفت: برگزاری چنین نشست‌هایی تأکیدی بر تلاش‌های بحرین و سیاست ثابت آن برای تأمین امنیت و صلح از طریق “اقدام جمعی و همکاری مشترک با متحدان و شرکای بین‌المللی” است.

وزارت خارجه بحرین به حکومت ایران هشدار داد:  «از تهدیدات توخالی و هرگونه اقدامی که به ایجاد تنش منجر شود، دست برداشته و به آرام‌سازی در جهت احترام به منافع همه کشورهای منطقه، حاکمیت و استقلال آن و حفظ صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی پایبند باشد».

وی افزود: .جمهوری اسلامی به جای ایجاد ثبات و آرامش در منطقه سعی بر برهم  زدن اوضاع را دارد.و مدام سعی دارد که در برابر همه تلاش‌ها و طرح‌های مربوط به تقویت امنیت و ثبات و آزادی دریانوردی در خلیج فارس و در کل منطقه کارشکنی کند.

احتمال می رود در پی تشکیل ائتلافی نظامی برای تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز، تنگه باب‌المندب و دریای سرخ تحولات توسط ایالات متحده و همراهی  و اعلام آمادگی کشورهای بریتانیا، اسرائیل، هند ف کره جنوبی و چین برای همکاری با این طرح بویژه همکاری اسرائیل خشم حکومت ایران برانگیخته شده است.

پاسدار  امیر حاتمی، وزیر دفاع حکومت اسلامی، نیز در گفت‌وگوی تلفنی با همتایان خود در قطر، کویت و عمان، درباره ائتلاف نظامی مورد نظر آمریکا گفته بود که این ائتلاف موجب افزایش بیشتر ناامنی در منطقه خواهد شد بویژه در پیوستن اسرائیل به این طرح .چنین اقدام احتمالی بسیار تحریک‌کننده بوده و برای منطقه می‌تواند عواقب فاجعه‌باری به دنبال بیاورد.

یک دیدگاه

Comments are closed.