بحرین می‌گوید توطئه حمله نیروهای وابسته به سپاه پاسداران را خنثی کرده است

تلویزیون دولتی عربستان سعودی با انتشار گزارشی نشان داد  که دولت  بحرین توانسته است نقشه شبه‌نظامیان تحت حمایت حکومت ایران را برای حمله به دیپلمات‌ها و خارجی‌ها در این کشور خنثی کند.

این گزارش با تصاویری ویدیویی از حمله نیروهای پلیس به یک خانه همراه بود که از آن مقادیری اسلحه و مواد انفجاری کشف شده است.

در ادامه این گزارش گفته شده است که  این حمله به دستگیری ۹ نفر از نیروهای شبه‌نظامی انجامیده در حالی که دیگر اعضای گروه به نظر می‌رسد در ایران باشند.

جزیره بحرین مرکز ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده است، کشوری که تنها چند روز قبل روابط خود را با اسرائیل عادی کرد و این امر واکنش شدید ایران را به دنبال داشت. مقامات دولت بحرین بارها اعلام کرده‌اند که نیروهای امنیتی کشور توانسته‌اند نقشه‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را خنثی بکنند.

روزنامه اخبار الخلیج نیز به نقل از وزیر کشور بحرین نوشت که نیروهای امنیتی با کشف مواد منفجره در خیابان، نقشه ترور «نمایندگان خارجی» را خنثی کردند.

این روزنامه همچنین نوشته است که شبه‌نظامیان تحت حمایت حکومت ایران قصد ترور محافظان مقامات بحرین نیز را داشتند.

روزنامه اخبار الخلیج افراد بازداشت‌شده را با گروه الاشتر مرتبط دانسته، یک گروه شیعه مذهب که پیش از این مسئولیت چندین بمب‌گذاری و حمله در بحرین را بر عهده گرفته است. ایالات متحده این گروه را تحت تحریم قرار داده است.

کشور بحرین که زمان حکومت محمدرضا پهلوی از ایران جدا شد، پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، همواره رژیم ایران  را به ارسال اسلحه برای شبه‌نظامیان متهم کرده است، اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

اکثریت شیعه مذهب بحرین، مقامات سنی مذهب این کشور را متهم کرده‌اند که با آنها مانند شهروندان درجه دو رفتار می‌کنند. آنها پس از وقوع بهار عربی در سال ۲۰۱۱ به فعالان دموکراسی‌خواه پیوستند و خواستار آزادی‌های سیاسی بیشتر شدند. اما نیروهای امارات متحده عربی و عربستان سعودی به حکومت بحرین کمک کردند تا اعتراضات را به شیوه‌ای خشونت‌بار فرو بنشانند.

این نخستین بار نیست که عناصر مزدور و تروریستی حکومت ایران می کوشند که به عملیات مسلحانه دست بزنند . و هم اکنون چندین تن از روحانیون شیعه که به دستور حکومت ایران قصد به راه انداختن آشوب داشتند در زندان های بحرین به سر می برند