بخش بزرگی از سخنرانی نفتالی بنت در سازمان ملل، به لزوم جلوگیری از پیشرفت اتمی و پهپادی رژیم ایران اختصاص دارد

نخست وزیر اسرائیل نفتالی بنت، شامگاه فردا (دوشنبه) به وقت تهران، در مجمع عمومی سازمان ملل به طور حضوری سخنرانی می کند و همراهان او گفتند که بخش اعظم سخنانش به مسائل اتمی ایران اختصاص دارد. آن ها گفتند که در این سخنرانی، از رویدادهای مثبت و سازنده مانند امضای پیمان صلح ابراهیم بین اسرائیل و چند کشور عربی سخن خواهد گفت و به مساله فلسطینی ها اشاره ای نخواهد کرد و سخنرانی دو روز پیش محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی را نادیده خواهد گرفت.

همراهان نفتالی بنت گفتند  او برخلاف بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین که با نشان دادن گراف و تصویر از خطرات اتمی شدن رژیم ایران سخن گفت، به صورت ساده و با بیان مستقیم و سطح بالا این خطرات را بر خواهد شمرد و از جامعه جهانی خواستار خواهد گردید که هرچه زودتر برای متوقف ساختن آن اقدامات جدی به عمل آید.

سخنان دستیاران بنت که گفتند او در سخنرانیش از گراف و تصویر استفاده نخواهد کرد، با انتقاد شدید نتانیاهو روبرو شد که آن را اقدامی گزنده علیه خویش تلقی کرد. نخست وزیر پیشین گفت که بهتر است نفتالی بنت برود و فن سخنوری را از او یاد بگیرد.

ولی دستیاران بنت نسبت به این تذکر گزنده سکوت نکردند و گفتند که نتانیاهو با همه این اقدامات نمایشی نتوانست از نزدیک شدن رژیم ایران به ساخت بمب هسته ای جلو گیرد کند و بهتر است به شیوه ای بالغ و سنجیده در سازمان ملل سخن گفت.

دستیاران بنت فاش ساختند که او به موازات اتم ایران، خطر پهپادهای جنگی رژیم را نیز مطرح خواهد ساخت. کارشناسان امور امنیتی در اسرائیل ارزیابی می کنند که رژیم ایران در سال های اخیر در زمینه ساخت پهپادهای تهاجمی و انتحاری به دستاوردهای بزرگ رسیده و به یک خطر جدی مبدل شده است.

رژیم ایران این پهپادها را بارها در عملیات نظامی در عراق و به ویژه علیه مواضع کردهای ایرانی در خاک آن کشور و همچنین در جنگ یمن توسط حوثی ها به آزمون گذاشته و توانایی آن ها را به اثبات رسانده است.

دستیاران نخست وزیر گفتند که او در سخنرانی خویش، به مساله فلسطینی ها اشاره نخواهد کرد. او بر این باور است که نباید بیش از این، نام اسرائیل را با مساله فلسطینی گره زد. آن ها گفتند که از دیدگاه بنت، باید به موضوع های پرداخت که شدنی باشد و مساله فلسطینی ها در حال حاضر گره سردرگمی است که راه حلی ندارد. محمود عباس در سخنرانی غیرحضوری خود در مجمع عمومی، از جمله گفته بود که یک سال به اسراییل وقت می دهد تا به پشت مرزهای پیش از جنگ شش روزه عقب نشینی کند و شرق اورشلیم را تخلیه نماید و دولت مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل برپا شود.

نفتالی بنت رهبر حزب راستگرای “یمینا” (به سوی راست) و همه احزاب راستگرای دیگر اسرائیل و از جمله حزب لیکود به رهبری نتانیاهو، برپایی دولت فلسطینی در کنار اسرائیل را یک خطر بزرگ می دانند. حماس و جهاد اسلامی که غزه را در تصرف دارند و در کرانه باختری نیز از قدرت زیاد برخوردار هستند، علنا از نابودی اسرائیل سخن می گویند و هنگامی که صاحب کشور شوند، بدیهی است که امنیت اسرائیل به صورت جدی به خطر خواهد افتاد.