بدنبال تخریب چند خانه در مرز اسرائیل و حکومت فلسطینی، ایالات متحده طرح نکوهش اسرائیل را خنثی کرد

حکومت خودگردان فلسطینی نسبت به اقدام اسرائیل در تخریب این خانه ها بشدت اعتراض کرد

ایالات متحده تلاش چند کشور اسلامی را برای تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل علیه اسرائیل خنثی کرد. سخن از اقدام اسرائیل در ویران کردن چند واحد بناهای تازه ساخت است که اعراب فلسطینی بدون دریافت مجوز از اسرائیل، در خط جدار امنیتی با بخش فلسطینی نشین برپا کرده بودند که ممکن بود پایگاهی برای عملیات علیه شهروندان اسرائیلی مبدل شود.

بخش عمده ای از این چند ساختمان که ویران گردید، هنوز در حال تکمیل بود و کسی در آن ها زندگی نمی کرد. برخی ساختمان ها با ارتفاع زیاد و در فاصله بسیار کمی از جدار امنیتی برپا شده بود که خرابکاران می توانستند از آن جا به اجرای برنامه های تروریستی دست بزنند.

حکومت خودگردان فلسطینی می گوید که برای ساخت همه این خانه مجوز داده بود. ولی اسرائیل می گوید که این ساختمان ها بدون اجازه اسرائیل در حال ساخت بوده و غیرقانونی محسوب می شود.

از مدت ها پیش اعلام شده بود که اسرائیل قصد جلوگیری از ادامه ساخت این بناها را دارد. ولی فلسطینیان با شکایت به دیوان عالی عدالت اسرائیل تلاش کرده بودند از اجرای این قصد جلوگیری کنند. دیوان عالی، پس از انجام همه بررسی های ضروری، رای داده بود که تخریب این ساختمان ها جنبه قانونی و مشروع دارد و مقامات اسرائیلی حق اجرای آن را دارند.

اسرائیل برای جلوگیری از رخنه یابی تروریست های فلسطینی به داخل خاک این کشور، یک جدار امنیتی برپا کرده که در نواحی مسکونی به صورت دیوارهای بلند احداث شده که فلسطینیان نتوانند از آن سو به خاک اسرائیل و افراد در حال گذر تیراندازی کنند.

حکومت خودگردان فلسطینی نسبت به اقدام اسرائیل در تخریب این خانه ها بشدت اعتراض کرد و اعلام داشت که آن بناها با مجوز آن حکومت احداث می شده، ولی اسرائیل توضیح داد که صلاحیت اطلاع مجوز، در دست اسرائیل است.

دولت های کویت و اندونزی، همراه با افریقای جنوبی طرحی را به مجمع عمومی سازمان ملل به هدف نکوهش اسرائیل از این اقدام ارائه کرده بودند. ولی ابراز مخالفت ایالات متحده با این طرح، از تصویب آن جلوگیری کرد.

حکومت خودگردان فلسطینی، اکنون سالیان دراز است که به شیوه های مختلف می کوشد جای پای خود را در شرق اورشلیم و جنوب پایتخت اسرائیل مستحکم کند و اجرای عملیات ساختمانی، یکی از شیوه های شناخته شده برای رسیدن به این هدف است.

در طرحی که توسط ایالات متحده خنثی گردید، سه کشور کویت، اندونزی و افریقای جنوبی از شورای امنیت سازمان ملل خواستار شده بودند که اقدام اسرائیل را نکوهش کند.

دولت اردن نیز در روزهای اخیر بیانیه ای در نکوهش اقدام اسرائیل منتشر کرده است

یک دیدگاه

Comments are closed.