بدنبال تظاهرات دانشجویی در دانشگاه تهران، صدها واحد از نیروهای سرکوبگر رژیم در پایتخت مستقر شده‌اند؛ شماری از دانشجویان نیز بازداشت شدند

از تهران خبر رسید که در تمام ساعات روز و تا پاسی از نیمه شب، واحدهای زیادی از نیروهای انتظامی و نظامی و همچنین افراد بسیج و کسانی که به “لباس شخصی ها” شهرت دارند در نقاط حساس پایتخت مستقر شده بودند و آمد و شد افراد را زیر نظر داشتند.
استقرار این نیروها در بخش های عمده ای از تهران، ساعتی پس از آن آغاز شد که دانشجویان در دانشگاه تهران، در اعتراض به سخت گیری دوباره در مورد حجاب دختران دانشجو، به تظاهرات پرداختند و در برابر پرذیس دانشگاه گرد آمدند و به شعار دادن پرداختند.
آن ها از جمله شعار می دادند “پوشش انتخابی، حق مسلم ماست” و می گفتند: “آزادی انتخاب حق مسلم ماست”.
منابع خبری در تهران، به رادیو پیام اسرائیل گفتند که شماری از شرکت کنندگان در تظاهرات امروز بازداشت شده اند، ولی از تعداد آن ها و اسامی همگان هنوز اطلاع موثقی در دست نیست.
همین منابع گفتند که استقرار نیروهای نظامی و انتظامی در نقاط مختلف تهران، به شیوه ای است که مردم از آمدن به خیابان ها و یا دادن شعارهای ضد حکومتی بیمناک شوند و تلاش اعتراضی، گسترش نیابد.
منابع خبری گفتند که تصور می رود در شهرهای بزرگ دیگر ایران نیز استقرار نیروهای انتظامی و واحدهای سرکوبگر صورت گرفته، ولی به احتمال قوی به ابعاد تهران نمی باشد.
در ادامه گزارش همچنین آمده است که در شبکه های اینترنتی و حتی تلفن همراه اختلالاتی ایجاد کرده که از علت آن هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست. ولی احتمال می رود که این اختلالات عمدی می باشد و حکومت می کوشد مردم را از استفاده از شبکه های اجتماعی و ارتباط با یکدیگر باز دارد.
همچنین در پخش برنامه های تلویزیونی اختلالاتی ایجاد شده و گرفتن شبکه های ماهواره ای از خارج از کشور نیز مشکل تر شده است.
با این همه، دانشجویان توانستند فیلم های کوتاه زیادی را که از اعتراضات دانشجویی و عملیات سرکوبگرانه ماموران رژیم گرفته بودند، به خارج از کشور مخابره کنند. بسیاری از این فیلم ها در شبکه های اجتماعی در معرض دید همگان قرار دارد.
دانشجویان، امروز از جمله شعار می دادند “دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد”.
افراد لباس شخصی، همراه با ماموران اونیفورم پوشیده، کوشیدند دانشجویان اعتراضی را متفرق کنند و به کتک زدن آن ها پرداختند و شمار زیادی از دانشجویان به داخل آمفی تئاتر دانشکده هنرهای زیبا پناهنده شدند. افراد موسوم به “گشت ارشاد” و همچنین افراد بسیجی در سرکوب دانشجویان و تلاش برای متفرق ساختن آنان نقش داشتند.
مقامات دانشگاه امروز کوشیدند این تظاهرات اعتراضی را کم اهمیت جلوه دهند. آن ها ادعا کردند که  دانشجویان تظاهرکننده گروهی اغتشاشگر بوده اند که موجب اخلال در فضای دانشگاه شدند.
مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران ادعا کرد که همه افراد سرکوبگر، دانشجویان وقادار به اصول اسلام و انقلاب بودند. ولی دانشجویان تردیدی ندارند که این افراد، ماموران سرکوبگر رژیم بوده اند.
انتشار خبر این تظاهرات، دوباره امیدی در دل مردم به وجود آورد و به موازات آن باعث هراس حکومت و استقرار نیروهای نظامی و انتظامی گردید.
با آن که تظاهرات دانشجویی، به طور نسبی محدود بود، ولی رسان های جهانی آن را نشان دیگری از آشوب و هرج و مرج در ایران امروز تلقی کردند.
برخی از دانشجویان معترض، با در دست داشتن پوسترهای مرضیه امیری خبرنگاری که در جریان اعتراضات کارگری بازداشت شده بود، به تظاهرات در داخل دانشگاه دست زدند.
مجید سرسنگی معاون فرهنگی،دانشجویان در تجمع امروز (دوشنبه ) دانشجویان گفت: این تظاهرات بین «دو گروه از دانشجویان، با تفکر و ایده‌های مختلف» بوده است.
وی افزود: دانشجویان  هیچ دلیل مشخصی برای اعتراض نداشتند، چرا که اتفاق جدید یا تصمیم جدیدی در دانشگاه روی نداده است و بروز رفتارهای این چنینی به هیچ عنوان در دانشگاه منطقی نیست، بلکه خطرناک بوده و موجودیت دانشگاه را زیر سوال می‌برد.

 

6 دیدگاه‌

  1. دوستان عزیز من شنیده ام که رژیم شروع کرده است به بازداشت یکسری افراد به جرم همکاری با موساد در فضای مجازی ، امیدوارم با گفتن این مطالب برای من مشکلی پیش نیاید . غرض از این مطلب این است که من از یکی از دوستانم که در دانشکده سینما تئاتر دانشکده هنر تدریس میکند در رابطه با اتفاق امروز پرسیدم . ایشان میگفت چند سالی است که حراست دانشکده به هیچ عنوان با دانشجویان کاری نداشته بوده و به لباس پوشیدنشان حساسیت نشان نمیداده ولی مثل اینکه از طرف وزارت اطلاعات یا یک نهاد امنیتی دیگر در دو هفته ی گذشته به حراست دانشکده دستور داده شده بوده که حساسیت‌ها را بالا ببرند و از آنجایی که من تحلیل کردم در حال حاضر نهادهای امنیتی و اطلاعاتی رژیم میخواستند از میزان فضای امنیتی دانشگاه و پتانسیل‌های اعتراضات در بین دانشجویان اطلاعاتی را کسب کنند که اگر در آینده مردم شروع به اعتراض کردند به راحتی سرکوب کنند .

  2. مردم بایستی هوشیار باشند و فریب نیرنگهای دزدان و فاسدان حکومتی را نخورند. اینها میخواهند مردم را مثل سالهای گذشته به مسئله حجاب و دوچرخه سواری زنان و سگ گردانی ……. و موضوعات اینگونه جلب کنند و افکار مردم را از چپاول اموال عمومی کشور و غارت مردم منحرف کنند. چهل سال است که مدیران حکومتی همگی بر سر مناصب خودشان بودند و فقط پستهایشان عوض شد. این خود نشان از فسادی است که ریشه در تمامی ارکان نظام دارد. مردم باید از حکومت شغل و درآمد و رونق اقتصادی و عدل و مساوات را طلب کنند. موضوعات مربوط به حقوق بشر که جنبه شخصی دارند زمانی که به اداره اموال کشور سر و سامان داده شود , خودش بصورت خودکار حل میشود.

  3. دروغ میگه رژیم کثیف ایران،نگران نباشید از تحت تعقیب قرار گرفتن فضای مجازیتون.وقتی فیلتر شکن های مختلف وجود داره هیچوقت راه دسترسی ما به رادیو پیام اسرائیل بسته نمیشه و میشه پیام امان رو به گوش ایرانیان سراسر جهان برسانیم و از ظلم و بیداد جمهوری اسلامی بگوئیم.

  4. آخه مردم بزرگ و شریف ایران که مشکلی اصلا ندارند با اقتصاد فعلی فقط اینگونه موارد توطئه دشمنان اسلام و مسلمین هستش؟!! ودیگر اینکه ایران حکومتش اسلامی است وخرابش نکنید با اینکارها تا صورت اسلامی اش خرابتر وویرانتر نشه. حالا کاری واجب تر و بسیار مهم تر ازحجاب شما چیزدیگری را پیدا میکند تا سوژه فکری وخوراک روزانه مردم شه ؟ حالا باید سرخانمها یک پارچه ای باشه دیگه زوری یا اختیاری فرقی نمیکنه فقط وقت ملت بگذره به چرت وپرتهایی که رژیم تولیدش میکنه. خوب راستی گوشت گوسفندی یا گوجه فرنگی گلخانه ای چند شده؟

Comments are closed.