بدنبال تظاهرات ضد حکومت ایران در عراق، ماموران در مشهد، دیپلمات های عراقی را کتک زدند

در همان حال که در عراق، گروهی از تظاهرکنندگان، علیه رژیم ایران و کارگران ایرانی نیز شعار می دهند، در مشهد ماموران امنیتی چند دیپلمات عراقی را در خیابان کتک زدند و روانه زندان کردند. حمله به دیپلمات های خارجی و یا بازداشت و زندانی کردن آن ها، در عُرف بین المللی یک تخلف محسوب می شود.  .

خبرگزاری ملی عراق در گزارشی خبرداد  که بر اساس یک سند فاش شده از سفارت عراق در ایران، نهادهای امنیتی ایران چند کارمند وزارت امور خارجه عراق را علیرغم مصونیت دیپلماتیک، که برای بر ای هماهنگی‌های “مراسم اربعین” در شهر مشهد حضور داشتند ، آنها را در خیابان کتک زده و بازداشت کرده اند .

در این گزارش آمده است نیروهای امنیتی ایران سه روز پیش اقدام به دستگیری دو کارمند کنسولگری کرده و آنها را پس از کتک زدن در خیابان ، به دادگاه برده‌اند و دادگاه نیز برای آزادی آنها از زندان درخواست کفالت کرده است.

در این گزارش نوشته شده است که دادگاهی در مشهد نیز برای آزادی آنها قرار کفالت صادر کرد ولی پس از تماس‌های صورت گرفته با نهادهای ایرانی ، این افراد بدون کفالت آزاد شدند.

احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق خبر داد که فعالیت کنسولگری این کشور در مشهد به دلیل حمله به دو دیپلمات عراقی در این شهر تعلیق شده است.

هنوز هیچکدام ازمقامات حکومت ایران توضیحی در این باره نداده اند .