بدنبال تعهدات سرکردگان ترور فلسطینی در غزه، این بار آشوب در مرز اسرائیل، محدود و بدون خشونت بود

در تظاهرات هفته های گذشته، شمار آشوبگران گاهی از پنجاه هزار نفر نیز فراتر می رفت. ولی به گفته آگاهان، در اغتشاشات دیروز (جمعه) به کمتر از یک هزار نفر کاهش یافته بود

همانگونه که سران ترور فلسطینی تعهد سپرده بودند، تظاهرات هفتگی روز گذشته (آدینه) در خط مرزی غزه با اسرائیل با آرامش نسبی برگزار شد و کسی کشته نشد. شماری از نمایندگان مصری در بین تظاهرکنندگان فلسطینی گشت می زدند تا اطمینان حاصل کنند که آشوبگران به جدار مرزی نزدیک نمی شوند.

آن ها همچنین شیوه رفتار سربازان اسرائیلی با تظاهرکنندگان را زیر نظر داشتند.

علت آرامش نسبی آن بود که حماس، جهاد اسلامی و دیگر سازمان های ترور تعهد سپرده بودند که از شدت خشونت علیه اسرائیل بکاهند.

قطر ابراز آمادگی کرده که برای پرداخت حقوق ماهیانه کارمندان دولتی در نوار غزه نود میلیون دلار اختصاص دهد. ولی شرط اسرائیل و سازمان ملل آن است که تضمین داده شود این مبالغ به ماموران تروریستی حماس و دیگر سازمان ها پرداخت نخواهد شد. هنوز در این زمینه توافق لازم صورت نگرفته است.

رئیس جمهوری مصر پرزیدنت عبدالفتّاح السیسی امروز(شنبه) محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی را به حضور می پذیرد تا بر او فشار آورد که حقوق ماهیانه کارمندان دولتی در غزه را همچنان بپردازد. محمود عباس سه ماه پیش، بدنبال شکست شکست تلاش های آشتی با حماس، انتقال بودجه به غزه را بکلی متوقف ساخت و اکنون پرزیدنت السیسی میکوشد او را متقاعد سازد که پرداخت حقوق ماهیانه کارمندان ادامه یابد.

در تظاهرات هفته های گذشته، شمار آشوبگران گاهی از پنجاه هزار نفر نیز فراتر می رفت. ولی به گفته آگاهان، در اغتشاشات دیروز (جمعه) به کمتر از یک هزار نفر کاهش یافته بود.

همچنین برخلاف روزهای گذشته، هوا کردن بادبادک های آتشزا و بادکنک های انفجاری روز گذشته (جمعه) رخ نداد. ولی هنوز معلوم نیست که این روند ادامه خواهد یافت و یا جنبه موقتی داشته است.

تفاوت دیگر تظاهرات دیروز با اعتشاشات ماه های اخیر آن بود که آشوبگران از نزدیک شدن به جدار امنیتی اسرائیل خودداری ورزیدند و در صدد برنیامدند تور سیمی را پاره کرده و وارد خاک اسرائیل شوند.

در گزارش های پیشین آمده بود که نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل، و همچنین فرمانده ارتش اسرائیل بر این باورند که باید از جنگ پرهیز کرد و به تلاش برای حل مسالمت آمیز درگیری با حماس و جهاد اسلامی در غزه، ادامه داد.