بدنبال تهدیدهای ایران، آمریکا کارکنان غیر نظامی را از پایگاه های نظامی در عراق تخلیه می کند

تصویر مربوط به دیدار پرزیدنت ترامپ با سربازان آمریکا در غراق ژانویه سال گذشته

منابع خبری در ارتش عراق فاش ساختند که ایالات متحده دستور داده چهارصد تن از کارگران کمپانی های مقاطعه کاری آمریکایی که در قرارکاه های نظامی آمریکا در عراق مشغول کار هستند، آن جا را تخلیه کنند. در گزارش تاکید شده که علت صدور این دستور، “نگرانی های امنیتی” بوده است و ارتش آمریکا نمی خواهد جان این غیرنظامیان به خطر افتد.

در ادامه گزارش آمریکا است که بیرون بردن این افراد از پایگاه نظامی آمریکا در حومه شمالی بغداد، در دو مرحله صورت خواهد گرفت.

هفته پیش دو قرارگاه نظامی آمریکا در عراق هدف حمله موشکی قرار گرفت و به آن ها آسیب وارد آمد. در آن هنگام ارزیابی شد که این تعرض های موشکی، توسط عناصر چریکی ویژه، وابسته به حکومت اسلامی ایران و به دستور حکومت تهران انجام گرفته است. روز چهارشنبه نیز موشکی در نزدیکی دفتر کمپانی نفتی بزرگ آمریکایی به نام اِکسون exxon در بخش جنوبی شهر شیعه نشین بصره منفجر شد. اکسون یکی از بزرگترین کمپانی های نفتی ایالات متحده است که در خاورمیانه فعالیت گسترده ای دارد. حکومت ایران نسبت به این حملات هیچ واکنشی نشان نداده و مسؤولیتی به عهده نگرفته است. ولی فرماندهان سپاه پاسداران و آخوندهای دولتی در ایران در هفته های اخیر بارها تهدید کردند که اگر منافع رژیم ایران به خطر افتد، آن ها قادرند سراسر خاورمیانه را به آتش بکشند.

چند آخوند دولتی نیز در خطبه های نماز جمعه گفته بودند که قادرند گلوی همه سربازان آمریکایی را آنقدر فشار دهند که همگی آنها جان سپارند.

حکومت ایران دارای عوامل تخریبی بسیار زیادی در عراق است که بزرگترین آن ها حشد الشعبی نامیده می شود. یکی دیگر از نهادهای ترور و خرابکاری که تحت فرمان رژیم ایران قرار دارد، “سرایا النُجَبا” نامیده می شود.

شهر شیعه نشین بصره که در نزدیکی مرز ایران قرار دارد، تا کنون بارها صحنه تعرض و تجاوز عناصر مسلح علیه منافع آمریکایی و کشورهای دیگر بوده است. ولی در همین شهر بود که چند ماه پیش کنسولگری حکومت ایران مورد حمله قرار گرفت و تظاهراتی به راه افتاد که در آن عراقی ها حکومت ایران را به دخالت های نابجا در امور داخلی خود متهم ساختند.

نخست وزیر عراق که فرماندهی نیروهای مسلح آن کشور را نیز به عهده دارد، هفته پیش اعلام داشت که هیچ تشکل مسلح داخلی و یا خارجی در عراق، حق ندارد بدون اجازه دولت به عملیات مسلحانه دست بزند. ولی آگاهان سیاسی می گویند که بسیار بعید است که دولت عراق بتواند چنین دستوری را عملی سازد و دخالت های نظامی و فتنه گرانه حکومت ایران در خاک آن کشور را متوقف کند.