بدنبال تهدیدهای ایران: ارتش اسرائیل به مواضع نظامی در نزدیکی دشق حمله برد و در گولان به رزمایش پرداخت

مقامات نظامی اسرائیل هنوز واکنشی نسبت به اطلاعیه دولت سوریه بیان نداشته اند که در آن گفته شد که مواضع نظامی در آن کشور، دوباره توسط نیروی هوایی اسرائیل مورد حمله قرار گرفته است. خبرگزاری رسمی سوریه بامداد امروز ضمن انتشار خبر درباره این حمله، اعلام داشته در جریان آن یک سرباز کشته شده و سه  تن دیگر زخمی گردیده اند.

در بیانیه ارتش سوریه گفته شده که هدفِ حملۀ اسرائیلی، نابود کردن سامانه ضد هوایی ارتش سوریه در نزدیکی دمشق بوده است. در بیانیه تایید شده که در جریان حمله خساراتی وارد گردیده، ولی درباره جزئیات آن خبری انتشار نیافته است.

ارتش سوریه ارزیابی کرد که این حملات موشکی از خاک اسرائیل و یا توسط نیروی هوایی اسرائیل انجام گردیده، و طبق معمول ادعا کرد که پدافند ضد هوایی سوریه توانسته است اکثر موشک ها را در هوا شکار کرده و متلاشی سازد.

در گزارش های اخیر آمده بود که رژیم ایران می کوشد سامانه های پدافندی پیشرفته ای را در خاک سوریه مستقر سازد و احتمال میرود که هدف حمله نیز، نابود کردن همین سامانه ها باشد تا رژیم ایران نتواند در حمایت این سامانه ها، اسرائیل را هدف حمله موشکی قرار دهد و یا آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیل در آسمان سوریه را مختل سازد.

این احتمال مطرح بوده و هست که رژیم ایران بکوشد در سالمرگ قاسم سلیمانی، و یا در انتقام جویی نسبت به هلاکت محسن فخری زاده، که رژیم او را “دانشمند اتمی” معرفی کرده بود، به عملیات تعرضی علیه اسرائیل دست بزند.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، در گزارشی اعلام کرد که در جریان حمله سپیده دم امروز، علاوه بر شبکه پدافندی ارتش سوریه، شماری از مواضع متعلق به حزب الله لبنان نیز مورد حمله قرار گرفته است. ولی منابع دولتی سوریه نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند.

اسرائیل، به دنبال تهدیدهای اخیر رژیم ایران، و حتی سخنان حسن روحانی که گفته بود انتقام خون محسن فخری زاده را از اسرائیل می گیرند، به یک رشته اقدامات احتیاطی ادامه می دهد.

امروز فاش شد که ارتش اسرائیل روز گذشته یک رزمایش جدید را در بلندی های گولان و در نزدیکی مرز سوریه انجام داد که منطقه وسیعی را در بر می گرفت. در جریان این رزمایش که قرار است امروز به پایان برسد، جاده های غیرنظامی چندین بار بسته شد و رفت و آمد شهروندان متوقف گردید.

ارتش اسرائیل ادعا می کند که این مانور از ماه ها پیش طراحی شده بود، ولی آگاهان می گویند که احتمال دارد با تهدیدات حکومت ایران در مورد فخری زاده ارتباط داشته باشد.

یکی از احتمالات آن است که رژیم ایران بخواهد از خاک سوریه، به تعرض انتقام جویانه علیه اسرائیل دست بزند.