بدنبال تهدید رژیم ایران، کابینه امنیتی اسرائیل نشست اضطراری برگزار میکند

با شدت گرفتن بحران جنگی در سوریه و تهدید حکومت اسلامی ایران که بابت حمله به پایگاهی که در آن شماری از افراد سپاه پاسداران ایران نیز کشته شده اند، از اسرائیل انتقام خواهد گرفت، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اعضای کابینه محدود امنیتی – سیاسی خود را به یک نشست ویژه دعوت کرده تا به ارزیابی اوضاع بپردازند.

علی اکبر ولایتی، مشاور خامنه ای در امور بین المللی امروز شتاب زده به دمشق فرستاده شد تا درباره اقدامات بعدی رژیم ایران، با مقامات ارشد دولت سوریه رایزنی کند. ولایتی هنگام ورود به فرودگاه دمشق گفت: «این جنایت بی پاسخ نخواهد ماند». ولی در مورد شیوه واکنش احتمالی رژیم ایران علیه اسرائیل واکنشی نشان نداد.

این بحران در حالی جریان دارد که پرزیدنت ترامپ نیز در ظرف یکی دو روز آینده درباره اقداماتی که باید علیه کاربرد جنگ افزار شیمیایی در سوریه، علیه رژیم بشار اسد انجام شود، تصمیم خواهد گرفت.

پیشتر، حکومت ایران نسبت به حمله هوایی اسرائیل علیه یک پایگاه نظامی در سوریه واکنش نشان داد و آن را محکوم دانست. سخن از حمله هواپیماهای نیروی هوایی اسرائیل به یک پایگاه نیروی هوایی سوریه در نزدیکی شهر حمص است که گفته می شود مرکز استقرار پهپادهای نظامی سپاه پاسداران در سوریه می باشد.

در حالی که حکومت ایران تائید می کند که چهارتن از کشته شدگان نظامی در این پایگاه از اعضای سپاه پاسداران بوده اند، خبرگزاری تسنیم شمار کشته شدگان را هفت نفر گزارش کرد و عکس های پنج تن از آنان را نیز منتشر ساخت.

خبرگزاری های ایرانی گزارش دادند که پیکرهای کشته شدگان بامداد امروز (سه شنبه) به تهران منتقل گردیده و قرار است برای آنان تشییع جنازه رسمی برگزار شود. تسنیم اسامی همه هفت تن کشته شدگان را نیز منتشر کرده است. هنوز معلوم نیست که علت اختلاف بین ارقام اعلام شده چه بوده است.

در آن حمله، که سپیده دم روز گذشته (دوشنبه) روی داد، دست کم ۱۴ نظامی کشته شدند که یکی از آن ها افسر برجسته سوری بود. در برخی گزارش ها گفته شده که یکی از هلاک شدگان ایرانی نیز افسر ارشد سپاه پاسداران، و متصدی پرواز پهپادها بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران، بهرام قاسمی، در واکنش به حمله به پایگاه هوایی تی – ۴ اسرائیل را مقصر دانست و این حمله را محکوم کرد.

این شیوه نکوهش از جانب حکومت ایران علیه اسرائیل در حالی بیان می شود که از همین پایگاه بود که سپاه پاسداران یک فروند بهپاد خود را به سوی خاک اسرائیل فرستاد. اسرائیل بلافاصله واکنش نشان داد و این پهیپاد هدف قرار گرفت و در داخل خاک اسرائیل متلاشی گردید.

حکومت ایران هرگونه ارتباطی را با این پهپاد تکذیب کرد و اتهامات اسرائیل را ساختگی قلمداد ساخت.

بهرام قاسمی در واکنش خود گفت: «این حمله شرائط بحرانی در سوریه و معادلات منطقه ای را پیچیده تر می کند». سخنگوی وزارت خارجه این واقعیت را نادیده گرفت که سپاه پاسداران ایران و حزب الله لبنان، با استقرار در سوریه به کشتار در آن کشور ادامه می دهند و در همان حال می خواهند سوریه را به پایگاه دیگری برای دست اندازی علیه اسرائیل مبدل سازند.

حمله ای که به اسرائیل نسبت داده شده، علیه پایگاه پهپادهای نظامی حکومت ایران در خاک سوریه است که تا به حال بارها به خاک اسرائیل نزدیک شده اند و دست کم یک بار چنین پهپادی حتی به حریم هوایی اسرائیل تجاوز کرد.

به دنبال حمله به پایگاه هوایی تی – ۴ در سوریه، که به اسرائیل نسبت داده شد، وزارت خارجه روسیه سفیر اسرائیل در آن کشور را برای ادای توضیحات در این باره احضار شد. پیشتر، روسیه از وقوع این حمله ابراز ناخرسندی کرده یود.

دولت روسیه روز گذشته (دوشنبه) با انتشار یک بیانیه کم سابقه، اسرائیل را متهم به اجرای حمله معرفی کرد و به نکوهش آن پرداخت.

خبرگزاری تاس نوشت که احضار سفیر اسرائیل در مسکو، جنبه توبیخ ندارد، بلکه به هدف دریافت توضیحات از سوی اسرائیل می باشد. تاس از قول معاون وزیر خارجه روسیه نوشت که چنین گفتگویی با سفیر اسرائیل، برای جلوگیری از وقایع مشابه در آینده ضروری می باشد. او گفت: باید راه هایی جستجو کرد که بتوان اوضاع را به صورت عادی درآورد.

اکنون پرسش آن است که آیا سیستم همآهنگی بین اسرائیل و روسیه در مورد جنگ در سوریه، به هم خورده است؟ آگاهان هنوز از اارائه ارزیابی خودداری می ورزند ولی یادآوری می کند که علت احضار چند ماه پیش آن بود که در جریان حمله هوایی به پایگاه تی – ۴ ممکن بود به پایگاه نظامی روسیه که در نزدیکی آن قرار داشت آسیب وارد شود.

دو سال و چند ماه پیش، کوتاه مدتی پس از ورود ارتش روسیه به صحنه نظامی سوریه، خبر رسید که اسرائیل و دولت مسکو به توافق رسیده اند  که حملات احتمالی اسرائیل در سوریه، موجب آسیب رسانی به نظامیان روسیه نشود و منافع آن کشور را به خطر نیاندازد.

اسرائیل بارها اعلام داشته که از دخالت در امور سوریه خودداری می ورزد، ولی دو هدف را دنبال می کند. یکی آن که سپاه پاسداران و حزب الله لبنان در سوریه استقرار دائم نیابند و آن کشور به پایگاه دیگری برای تعرض علیه اسرائیل مبدل نشود، و دوم آن که، حکومت ایران نتوانند از طریق خاک سوریه و فرودگاه های آن کشور، جنگ افزارهای پیشرفته و معروف به “توازن شکن” به لبنان منتقل سازد.

در چارچوب همآهنگی نظامی بین اسرائیل و روسیه، نتانیاهو چندبار به مسکو سفر کرد و با پرزیدنت پوتین در این زمینه به گفتگو پرداخت.

همآهنگی نظامی بین اسرائیل و روسیه در سوریه، بی تردید موجب ناخرسندی عمیق حکومت ایران است که عملا روسیه را به “دودوزه بازی” متهم می سازد – به این مفهوم که روسیه در عین همکاری با ایران در سوریه، با اسرائیل نیز برای آسیب رساندن به حضور نظامی سپاه پاسداران در سوریه هماهنگی هایی برقرار کرده است.

اکنون پرسش در این است که آیا سیستم همآهنگی بین اسرائیل و روسیه همچنان پایدار است، و یا ممکن است به دنبال احتمال درگیری جنگی ایالات متحده با دست اندرکاران در جنگ سوریه، از هم بپاشد.

4 دیدگاه‌

  1. قرار بود جمعه و شنبه با هم کار کنند و یه لقمه نون حلال بخورن ولی جمعه پیرو آئین ابراهیم حنیف نبود و عهد شکنی کرد و مطمئنا صبر خدا هم حدی داره

  2. بسم الله.بعدم من بهتون سخت نمیگیرم این مربی هست که داره سخت میگیره رب العالمین دلمم براتون نمیسوزه وظیفم دونستم هشدار بدم که این قبله را باز سازی نکن دیگه همینه کاریش نمیشه کرد ما که خدا نیستیم باهاش در بیفتیم

Comments are closed.