بدنبال حمله موشکی از غزه به مرکز اسرائیل، نتانیاهو سفر خود به واشنگتن را کوتاه میکند و فردا به اورشلیم باز میگردد

تصویر خانه ای که شدیدا آسیب دید و هفت تن در آن جا زخمی شدند

به دنبال حمله موشکی گروه های تروریستی از غزه به سوی خاک اسرائیل، که هفت زخمی به جای گذاشت، بنیامین نتانیاهو تصمیم گرفت دیدار مهم خود از واشنگتن را ناتمام بگذارد و بلافاصله پس از دیدار تاریخی با پرزیدنت ترامپ به اورشلیم باز گردد.

سپیده دم امروز یک موشک که از بخش جنوبی نوار غزه پرتاب شده بود، به یک ناحیه مسکونی در مرکز اسرائیل اصابت کرد و یک خانه را ویران ساخت و به خانه های اطراف و همچنین اتومبیل ها در خیابان مجاور آسیب رساند.

یکی از زخمی شدگان نوزاد شش ماه های است که مادر شصت ساله او نیز آسیب دیده و جراحت او متوسط اعلام شده است. همچنین پنج تن دیگر از ساکنان آن خانه زخمی گردیدند و در بیمارستان بستری شدند.

نخست وزیر که در واشنگتن به سر می برد، این حمله موشکی را اقدامی بسیار وخیم خواند و اعلام داشت که اسرائیل به شدت به آن پاسخ خواهد داد.

هواپیمای نتانیاهو و همراهان در ساعات بامداد فردا (سه شنبه) به وقت اسرائیل به کشور باز می گردد و او بلافاصله رهسپار اورشلیم می شود تا با امیران ارتش و کارشناسان امور امنیتی و نظامی و همچنین مشاوران سیاسی رایزنی های لازم را انجام دهد.

نتانیاهو دیدار امروز با پرزیدنت ترامپ را انجام خواهد داد و با صرفنظر کردن از بقیه برنامه های خود در واشنگتن، به سوی اورشلیم باز خواهد گشت. طبق برنامه پیشین، قرار بود که نتانیاهو فردا (سه شنبه) در همایش سالیانه “ایپاک” که لابی اسرائیل در کنگره آمریکا می باشد و یک نهاد پرقدرت محسوب می شود سخنرانی کند و دیدارهایی نیز با مقامات ارشد آمریکایی و سران جامعه یهودیان ایالات متحده داشته باشد.

یکی از سخنرانان همایش :ایپاک” بنی گانتس رهبر جبهه حزبی آبی و سفید و رقیب اصلی نتانیاهو در انتخابات پارلمانی می باشد که قرار است دو هفته دیگر برگزار شود.

انتظار می رود که در دیدار امروز بین پرزیدنت ترامپ و نتانیاهو، رئیس جمهوری ایالات متحده فرمان لازم را در مورد به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل در بلندی های گولان در حضور نخست وزیر اسرائیل امضاء کند و نسخه ای از آن را به دست نتانیاهو بسپارد.

پیشتر گفته شده بود که پرزیدنت ترامپ با این اقدام، یک هدیه بزرگ انتخاباتی به نتانیاهو می دهد. تحلیلگران اسرائیلی بر این باورند که پرزیدنت ترامپ برای تقویت موقعیت نتانیاهو در انتخابات پیش رو کمک زیادی به وی کرده است.

بنی گانتس، رقیب انتخاباتی نتانیاهو، با آن که وی نیز، برای نطق در همایش ایپاک به واشنگتن رفته است، به خبرنگاران گفت که او تقاضای دیدار با ترامپ را نکرده، زیرا هیچ بختی برای دریافت پاسخ مثبت نداشته است.

در مجموع همه احزاب اسرائیل از تصمیم پرزیدنت ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان استقبال کرده و آن را یک گام تاریخی نام نهاده اند. ولی از فحوای کلام رهبران احزاب به خوبی احساس می شود که از همزمان بودن این اقدام با انتخابات اسرائیل و تعیین نخست وزیر آینده، ناخرسند هستند.

مقامات آمریکایی گفته اند که قطعیت یافتن تسلط اسرائیل بر بلندی های گولان، به امنیت ایالات متحده نیز یاری می رساند و پاسخ دندان شکنی نیز به حکومت اسلامی ایران خواهد بود که آرزوی تسلط بر سوریه را دارد تا خود را به مرز اسرائیل برساند و به تعرض علیه این کشور دست بزند.