بدنبال دریافت اطلاعاتی در مورد توطئه سوء قصد به جان سربازان آمریکایی، پمپئو به طور ناگهانی به بغداد رفت

آگاهان سیاسی آمریکایی می گویند که سفر ناگهانی مایک پمپئو به بغداد و گفتگوهایی که با نخست وزیر عراق و دیگر بلندپایگان آن کشور به عمل آورده، به دنبال اطلاعات محرمانه ای است که ارتش آمریکا به آن دست یافته و به موجب آن، رژیم ایران قصد دارد علیه سربازان آمریکایی در منطقه، به عملیات تروریستی دست بزند.

به گفته تحلیلگران، از یک سو حکومت ایران به خوبی می داند که اگر چنین تعرضی علیه سربازان آمریکایی رخ دهد، با واکنش کوبنده آمریکایی روبرو خواهد شد و اگر به واکنش متقابل دست بزند، ممکن است یک جنگ همه جانبه را به دنبال آورد – جنگی که خود رژیم ایران نیز مایل به وقوع آن نیست، ولی ممکن است در نتیجه عملیات تحریک آمیز تندروهای رژیم، به ویژه عناصری در داخل سپاه پاسداران، به آن کشیده شود.

از سوی دیگر، حکومت ایران بر این باور است که اگر واکنشی نشان ندهد، ضعف و ناتوانی خود را آشکار کرده و مردم ایران را تشویق خواهد کرد به خیزش ملی دست بزنند. حکومت ایران در تلاش برای یافتن نوعی واکنش است که از یک سو موجب بروز جنگ نشود و از سوی دیگر، آن چه را که “حیثیت و شرف رژیم” می نامند نجات دهد.

به گفته آشنایان امور، برای وزیر خارجه ایالات متحده اهمیت بسیار داشت که به برهم صالح نخست وزیر عراق هشدار دهد که همه تدابیر احتیاطی را به کار گیرد تا عوامل وابسته به رژیم ایران نتوانند به جان سربازان آمریکایی آسیب برسانند.

نیروهای آمریکایی، متعلق به ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده، موسوم به سِنتکام، در بسیاری از کشورهای منطقه، از سلطان نشین عمان تا امیرنشین بحرین، و از عربستان تا عراق حضور دارند.

ولی ویژگی عراق در آن است که رژیم ایران نفوذ بسیار زیادی در آن کشور دارد و به ده ها هزار تن از مزدوران خود حقوق ماهیانه می پردازد تا بکوشند بر حکومت عراق مسلط گردند و رژیمی در بغداد بروی کار آورند که تحت فرمان حکومت ایران، و یا دست کم، دوست نزدیک آن باشد.

گروه های تروریستی تحت فرمان رژیم ایران در عراق، از جمله شامل نهادی به نام “حشد الشعبی” و همچنین النجبا می باشد که شماری از افراد آن ها اخیرا وارد ایران شدند تا زیر پوشش یاری رسانی به سیلزدگان، مردم ایران را بترسانند و آنان را از خیزش عمومی علیه رژیم بازدارند.

سفر ناگهانی وزیر خارجه ایالات متحده به بغداد، دو روز پس از اعلام تصمیم ایالات متحده در مورد اعزام یک ناوگروه دیگر به نزدیکی مرزهای حکومت ایران انجام گرفت.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید که اعزام ناو هواپیمابر ایبراهام لینکلن را اعلام کرد، به رژیم ایران هشدار داد که هرگونه تعرضی به جان نظامیان آمریکایی، با واکنش کوبنده روبرو خواهد شد.

مقامات حکومت ایران، طبق معمول خود، این هشدار را به تمسخر گرفتند و ادعا کردند که بولتون نادان است و از امور جنگی چیزی نمی داند.

مقامات رژیم ایران، از این واقعیت غافل ماندند که تصمیم به اعزام ناوگروه، از جانب پرزیدنت ترامپ و ارتش آمریکا اتخاذ شده، و نقش بولتون، تنها اعلام خبر آن بوده است.