بدنبال سازمان های جهانی مبارزه با گسترش بمب هسته ای، روسیه نیز در مورد اورانیوم فلزی ایران هشدار داد

در همان حال که اعلام شد علی خامنه ای برای پرزیدنت پوتین نصیحت نامه ای فرستاده و به او گفته است که قرن حاضر قرن کشورهای آسیایی است و تلاش کرده از حمایت بیشتر دولت مسکو برخوردار گردد، روسیه رسما به اقدام رژیم ایران در تولید اورانیوم فلزی اعتراض کرد و از تهران خواستار شد به این روند پایان دهد.

به دنبال انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از “عدول بیشتر ایران از برجام”، روسیه امروز (پنج‌شنبه) خواستار خویشتن‌داری و “رویکرد مسئولانه” از سوی حکومت ایران شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، در واکنش به عدول بیشتر ایران از برجام گفت: «ما منطق اقدامات ایران و دلایلی را که محرک ایران بوده درک می‌کنیم. با وجود این، لازم است خویشتن‌داری و رویکردی مسئولانه در پیش گرفته شود.»

وی این سخنان را در واکنش به  گزارش روز گذشته (چهارشنبه) آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در آن تولید ۳.۶ گرم اورانیوم فلزی در کارخانه‌ای در ایران تایید شده است.

حکومت ایران پیشتر نیز از قصد خود برای تولید اورانیوم فلزی که در ساخت بمب هسته‌ای نیز کاربرد دارد، خبر داده بود و فرانسه، آلمان و بریتانیا، روز ۲۷ دی، در بیانیه‌ای مشترک تاکید کرده بودند چنان چه حکومت ایران  خواستار “حفظ” توافق برجام است، باید تولید اورانیوم فلزی را فوراً متوقف کند.

همزمان  ، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر خارجه قطر نیز پس از دو تماس تلفنی جداگانه، با رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفته است  که کشورش در حال تلاش برای تنش‌زدایی از منطقه به‌وسیله تشویق طرف‌ها به بازگرداندن توافق برجام به جایگاه خود است.

وی  گفته است که قطر از طریق روندهای سیاسی و دیپلماتیک برای بازگشت به توافق هسته‌ای در حال تلاش است.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی گفته است  که با توجه به روابط راهبردی که قطر با هر دو طرف دارد، تماس‌های قطر در این مورد، هم با ایران و هم با ایالات متحده ادامه دارد.

یادآور می شود که قطر همزمان با حفظ رابطه‌ای عادی با حکومت  ایران، روابط بسیار نزدیکی با آمریکا نیز دارد و ایالات متحده در این کشور یک پایگاه نظامی دارد.

دولت جو بایدن نیز که به تازگی کار خود را در آمریکا آغاز کرده از تمایل خود به بازگشت به برجام خبر داده، اما خواسته است تا پیش از آغاز گفت‌وگوها، ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد.

ایران از چندی پیش از تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب این توافق عدول کرده است و ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۲۲ بهمن گفت که رویکرد ایران در هفته‌ها و ماه‌های اخیر به سمت دورتر شدن از توافق هسته‌ای موسوم به برجام بوده است.

مقام‌های حکومت ایران  می‌گویند برای بازگشت برجام به وضعیت اولیه، آمریکا باید نخست تحریم‌ها علیه ایران را بردارد.