بدنبال شلیک دو فروند موشک به سوی اسرائیل، نیروی هوایی این بار، مواضع حماس را بمباران کرد

حملات موشکی دوباره، آسیب جانی و یا زیان مالی وارد نساخت

سازمان های ترور فلسطینی در غزه، به تعهد خود در مورد حفظ آتش بس پایدار نماندند و شب گذشته دو فروند راکت دیگری به سوی خاک اسرائیل شلیک شد که با واکنش فوری ارتش اسرائیل روبرو گردید. اهالی شهر بئرشبع و همه شهرک های پیرامونی نوار غزه، شب گذشته را نیز در اطاق های امن گذراندند.

حملات موشکی دوباره، آسیب جانی و یا زیان مالی وارد نساخت. ولی هشت تن از اهالی این شهر جنوبی اسرائیل و دیگر آبادی های کشور، هنگام دویدن به سوی مکان امن زمین خوردند و یا به ضربه عصبی دچار شدند و در بیمارستان مورد درمان سرپایی قرار گرفته و به خانه های خویش بازگشتند.

گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین که از حکومت ایران دستور می گیرد، با تعهد به رعایت آتش بس، از بامداد پریروز (پنجشنبه) حملات موشکی را متوقف ساخت. ولی در ساعات شب، یک حمله موشکی دیگر به سوی خاک اسرائیل صورت گرفت و شب گذشته نیز دو موشک به سوی شهر پرجمعیت بئرشبع شلیک گردید.

در حالی که در سه روز گذشته، نیروی هوایی اسرائیل، تنها، به هدف های نظامی وابسته به جهاد اسلامی آزادی فلسطین حمله کرد، این بار هدف های متعلق به حماس مورد حمله قرار گرفت.

علت اقدام پیشین اسرائیل آن بود که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، حماس به تعرضات جهاد اسلامی علیه اسرائیل نپیوست و در گوشه نشست.

کارشناسان اسرائیلی ارزیابی کردند که یک اشکال جدی بین جهاد اسلامی که از حکومت ایران دستور می گیرد، با گروه حماس که بر نوار غزه مسلط است به وجود آمده که ممکن است موجب نزاع گسترده بین دو گروه شود.

این شکاف در حدی بود که روز گذشته هنگامی که شماری از سرکردگان حماس برای عرض تسلیت به دنبال هلاکت فرمانده نیروهای جهاد در شمال نوار غزه رفتند، به نام بهاء ابوالعطا، رفتند، افراد جهاد اسلامی آن ها را بیرون کردند و آنان را خائن خواندند و خواستار ادامه تعرض علیه اسرائیل شدند.

با این همه، اسرائیل در واکنش به حمله موشکی نافرجام شب گذشته، این بار مواضع حماس را مورد حمله قرار داد. استدلال این شیوه آن است که در هر حال، حماس به عنوان گروهی که بر غزه حکومت می کند، موظف به حفظ ارامش و جلوگیری از تعرض علیه اسرائیل است و اگر به این وظیفه عمل نکند، مجازات خواهد شد.

سران حماس امروز (شنبه) از این واکنش اسرائیل ابراز خشم کردند و زبان به تهدید گشوده، گفتند که به شدت از اسرائیل انتقام خواهند گرفت. آن ها همچنین، بروز هرگونه شکاف با جهاد اسلامی را نادرست خواندند و گفتند که دو سازمان، به همکاری و همآهنگی، همچنان ادامه خواهند داد.