بدنبال عربستان، نخست وزیر پیشین فطر نیز گفت که اسرائیل حق موجودیت دارد

در پایان دیدار طولانی ولیعهد عربستان سعودی از ایالات متحده، اعلام شد که دولت واشنگتن با فروش مقادیر کلانی جنگ افزار به عربستان، به بهای کلی یک میلیارد و سیصد میلیون دلار موافقت کرده است. این جنگ افزارها از جمله شامل ۱۸۰ دستگاه توپخانه مسیار و سلاح های پیشرفته دیگر می باشد.

این توافق در حالی به دست می آید که دو هفته پیش ایالات متحده با فروش صدها فروند موشک به عربستان موافقت کرد که ارزش کلی آن از یک میلیارد دلار فراتر می رود. جزئیات این توافق، به دنبال دیدار بین پرزیدنت ترامپ و ولیعهد عربستان در کاخ سفید، اعلام شد.

سال گذشته، در جریان دیدار پرزیدنت ترامپ از عربستان، اعلام شد که دولت ریاض ده ها میلیارد دلار از ایالات متحده جنگ افزار خریداری خواهد کرد.

آگاهان می گویند که خرید این سلاح ها، بخشی از تدارکات عربستان سعودی برای رویارویی با حکومت ایران است.

دولت ریاض حضور نظامی حکومت ایران در یمن را نیز با وخامت زیاد تلقی می کند و اکنون می کوشد یک اتئلاف گسترده علیه رژیم ایران به وجود آورد که حداکثرِ کشورهای ممکن، به ویژه دولت های غربی و اسرائیل در آن عضویت داشته باشند. آگاهان می گویند که دیدار شاهزاده محمد بِن سَلمان از فرانسه نیز در چارچوب این رشته تلاش ها صورت می گیرد

کوتاه مدتی پس از آن که ولیعهد عربستان سعودی اظهار داشت که اسرائیلیان نیز حق دارند از کشور خود برخوردار باشند، و اعلام کرد که عربستان یه یهودیان خصومتی ندارد، اکنون نوبت نخست وزیر پیشین امیرنشین قطر است که سخنان مشابهی بیان کند.

نخست وزیر پیشین که خود از خانواده حاکم بر قطر است و نامش حَمَد بِن جاسِم بن جابِر آلِ ثانی می باشد، در پیامی که در توییتر انتشار داد، نوشت که اسرائیلی ها نیز حق دارند در سرزمین خود زندگی کنند، همانگونه که فلسطینیان از این حق در مورد سرزمین خویش برخوردار هستند.

با آن که امیرنشین قطر و عربستان سعودی از رقبای دیرین یکدیگر محسوب می شوند، این سخنان نخست وزیر پیشین قطر دقیقا همان اظهاراتی است که ولیعهد عربستان، امیر محمد بن سَلمان، در مصاحبه با نشریه آمریکای اتلانتیک بیان داشت.

قطر در سال های گذشته میزبان شماری از سازمان های ترور عربی، اسلامی و فلسطینی بود که سال گذشته زیر فشار عربستان سعودی، اکثر آن ها را از آن امیرنشین بیرون کرد. قطر در عین حال برخی مناسبات پنهان و آشکار نیز با اسرائیل دارد.

دولت قطر اخیرا نسبت به حکومت ایران نیز زبان به ملامت و انتقاد گشوده است.

یک دیدگاه

Comments are closed.