بدنبال فشار سوئد، ظریف قول داد اجرای حکم اعدام پژوهشگر دو تابعیتی متهم به جاسوسی، به تعویق افتد

احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی‌سوئدی که بیش از سه سال است در زندان است و به اتهام محاربه از طریق جاسوسی با حکم اعدام روبه‌روست

وزیر خارجه حکومت ایران وعده داد که حکم اعدام احمدرضا جلالی پزشک و پژوهشگر ایرانی‌سوئدی که به اتهام جاسوسی در زندان است را به تاخیر خواهد انداخت .در حالیکه وی پیشتر گفته بود که بازداشت و محاکمه دوتابعیتی‌ها کاملاً قانونی است .

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، که به استکهلم،‌ سوئد، سفر کرده بود در دیدار با مقامات سوئد در ارتباط با بررسی حکم اعدام احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی‌سوئدی وعده داد که دولت ایران تمام تلاشش را خواهد کرد تا این حکم را به تاخیر بیندازد.

احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی‌سوئدی که بیش از سه سال است در زندان است و به اتهام محاربه از طریق جاسوسی با حکم اعدام روبه‌روست.

وزیر خارجه حکومت ایران پیشتر گفته بود که شش ماه پیش به آمریکایی‌ها گفتیم آماده تبادل زندانیان آمریکایی در ایران با ایرانیانی که به خاطر قوانین تحریم در آمریکا یا به خواست آمریکا در کشورهایی دیگر حبس شدند، هستیم. هیچ پاسخی نیامد.

به گفته برخی منابع خبری حکومت ایران با استفاده از بازداشت دو تابعیتی ها در ایران از آنان به عنوان یک نوع گروگانگیری در مقابل گرفتن امتیاز خود از کشورهای اروپایی و آمریکا استفاده می کند .

ظریف پیشتر گفته بود : بیایید تبادل زندانی کنیم. من آماده این کار هستم و اختیار کافی برای انجام آن را دارم.
کمپین حقوق بشر ایران در واکنش به این سخنان ظریف که برای مبادله زندانی اختیار کافی دارد را اعترافی خیره کننده نسبت به این موضوع دانسته و گفته اند که این زندانیان به عنوان گروگان سیاسی تحت بازداشت هستند.