بدنبال فشار و تهدید فلسطینیان، تیم آرژانتین مسابقه با اسرائیل را لغو کرد

بدنبال فشار شدید فلسطینیان بر دولت آرژانتین، فدراسیون فوتبال آن کشور تصمیم گرفت مسابقه ای را که قرار بود با تیم ملی اسرائیل در اورشلیم برگزار شود باطل کند. اسرائیل از این تصمیم ابراز خشم کرد و فلسطینی ها از شنیدن آن به شادمانی پرداختند و آن را یک دستاورد بزرگ دیپلماتیک برای خود دانستند.

فلسطیی ها با برگزاری این مسابقه دوستانه در یکی دیگر از شهرهای اسرائیل مخالفت نورزیده بودند. ولی فدراسیون فوتبال آرژانتین تصمیم گرفت این مسابقه را بکلی باطل کند و دوستداران فوتبال در اسرائیل را از دیدن بازی بسیار ماهرانه “مِسی” محروم سازد.

جبرئیل رجوب سرپرست امور ورزشی در حکومت خودگردان فلسطینی پیشتر گفته بود که انتقال بازی دوستانه بین دو تیم به اورشلیم یک اقدام سیاسی قابل نکوهش است که فلسطینی ها با آن کنار نخواهند آمد.

فلسطینیان خواستار مالکیت بر اورشلیم، و یا دست کم بخش شرقی آن هستند و این ارزیابی را داشتند که بازی آرژانتین در پایتخت اسرائیل موجب تقویت حاکمیت اسرائیل بر این شهر خواهد شد. فلسطینی ها در روز انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، به تظاهرات خونینی دست زدند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر تلفنی با رئیس جمهوری آرژانتین تماس گرفت و درخواست کرد که تصمیم فدراسیون لغو شود و مسابقه روز جمعه پیش رو در اورشلیم برگزار گردد. ولی رهبر آرژانتین گفت که با این موارد ارتباطی ندارد و نمی تواند چنین دستوری صادر کند.

برخی آشنایان امور، جبرئیل رجوب را متهم ساختند که او با وارد آوردن فشار بر فوتبالیست های آرژانتین، در واقع ورزش را به یک موضوع سیاسی مبدل ساخته است. ولی او در پاسخ گفت که خانم میری رِگِب Miri Regev وزیر فرهنگ و ورزش اسرائیل بود که با انتقال این مسابقه از تل آویو به اورشلیم، خواست به آن جنبه سیاسی بدهد. رجوب گفت که مخالفتی ندارد که این بازی دوستانه در تل آویو در مرکز اسرائیل و یا حیفا در شمال کشور برگزار شود.

رهبر حزب کارگر اسرائیل نیز این اقدام خانم رگو را مورد نکوهش قرار داد و حتی پیشنهاد کرد که قضیه به پلیس اسرائیل ارجاع شود.

خانم رگو گفته بود که بسیار شایسته است چنین مسابقه ای با یکی از بهترین تیم های فوتبال جهان، به مناسبت هفتادمین سالگرد استقلال دوباره اسرائیل، در پایتخت این کشور برگزار شود.

سیرده تن اعضای عرب پارلمان اسرائیل نیز با انتشار بیانیه مشترکی از این رویداد عمیقا ابراز خرسندی کردند.

یک دیدگاه

  1. اسراییل رژیمی است که بر پایه ظلم و اشغالگری و قتل عام فلسطینیان بنا نهاده شده است و جهانیان به خوی دد منشی این رژیم جعلی پی برده اند و به فضل الهی روزهای افول این خونخواران نزدیک است

Comments are closed.