خانواده منصوری: جسدی که با ما نشان داده شده غیرقابل تشخیص است و هنوز جسد به خانواده تحویل داده نشده است

 

خانواده آخوند فراری غلامرضا منصوری که به رومانی گریخته و در هتلی در شرایط بسیار مشکوکی جان داده بود، ادعا میکنند که جسد بازگردانده شده به ایران شباهتی با اندام و چهره منصوری ندارد و حتی جسد به خانواده تحویل داده نشده است.

برادر قاضی‌منصوری در این رابطه گفت:  «جسد  غلامرضا منصوری را هنوز به ما تحویل نداده اند، ظاهرا خبرگزاری قوه قضاییه و تعدادی از خبرگزاری‌ها و حتی بعضی از شبکه‌ها نوشتند که جسد تحویل خانواده داده شده اما درست نیست و هنوز جسد تحویل داده نشده است».

اخبار ضدونقیض در خصوص تحویل جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت.از یک سو نزدیکان قاضی منصوری به شبکه‌های اجتماعی، گفته اند که این خبر صحت ندارد، نه نتیجه دی‌ان‌ای که از خانواده آمده و نه جنازه تحویل خانواده داده شده است.

حکومت ایران ادعا کرد که ۳۳ روز  پس از خبر کشته شدن قاضی منصوری متهم ردیف نهم پرونده «اکبر طبری و دوستان»در بخارست، جسد وی در سکوت خبری و حتی بدون اطلاع اعضای خانواده او، ۱۱ روز پیش  وارد کشور شد.

برادر قاضی منصوری در گفت وگو با خبرگزاری برنا وابسته به دولت گفت:«جسدی که می گویند متعلق به برادر من است، به ایران آوردند و دوبار هم با خانواده به پزشک قانونی رفتیم منتها نتوانستیم ظاهر جسد را احراز کنیم.

او تصریح کرد:  «  چهره این جسد  قابل تشخیص نیست و ابعاد جسد به برادرم نمی‌خورد. چهره از بین رفته و اندازه‌ای قابل تشخیص نیست نه ابعاد سر، نه ابعاد طول و قدی که این جسد دارد، به برادرم نمی‌خورد اما به صورت کلی حتی ۵۰ درصد هم نتوانستیم تشخیص دهیم و منتظر آزمایش هستیم».

برادر قاضی منصوری در ادامه گفت:  «آنان می گویند که  به دلیل زمان،  مقداری از جسد که احتمالا در سردخانه نبوده از بین رفته است، البته این حرف‌ها را می‌گویند و ما هم که متخصص نیستیم اما مقداری از جسد تحلیل رفته و ما نتوانستیم آن ابعاد و ظاهر را تشخیص دهیم».

برادر منصوری افزود:   پزشک قانونی از همه خانواده ما آزمایش دی ان ای گرفت اما جواب آزمایش هنوز اعلام نشده است. به همین خاطر ما هنوز جنازه را تحویل نگرفتیم و منتظریم که آزمایش دی ان ای اعلام شود چون به لحاظ رویت احراز نکردیم.

او افزود:  به ما گفته بودند یک ماه طول می‌کشد که جواب آزمایش دی ان ای بیاید اما به دلیل اینکه یک مقدار فوریت دارد و جواب خارج از نوبت می‌آید و در این هفته حتما اعلام شود».

جسد قاضی غلامرضا منصوری که از سوی دستگاه قضایی ایران به فساد و رشوه متهم بود ، در پایان خرداد ۹۹ به طور مشکوکی در هتلی در بخارست رومانی پیدا شد. این قاضی فراری، از قضات معروف و مورد اعتماد قوه قضائیه در دوران صادق لاریجانی بود. او به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه از باند اکبر طبری متهم است. منصوری پس از بازداشت اکبر طبری از ایران فرار کرد و ابتدا به آلمان و سپس به بخارست رفت.

برادر قاضی منصوری، در ادامه گفته است که آنها هنوز برای پیگیری مرگ برادرشان وکیل استخدام نکرده‌اند، اما می خواهند  از کسانی که به‌گفته او، در این ماجرا دست داشته‌اند، شکایت کنند اما فعلا همه ‌چیز را تا تعیین قطعی اینکه جسد واقعا متعلق به غلامرضا منصوری است یا نه، به حالت تعلیق درآورده و منتظرند.

عباس مسجدی آرانی رئیس سازمان پزشکی‌قانونی ایران نیز در این باره گفت: «حدود ۱۰ روز پیش جسد وی به پزشک قانونی منتقل و بررسی‌های اولیه شامل معاینه جسد انجام شد».

او افزود:  «به دلیل اینکه در حوزه سم‌شناسی و پاتولوژی فرآیندهای آزمایشگاهی و آماده‌سازی لام‌های تشخیصی فرآیندی طولانی است امیدواریم بتوانیم در یکی دو هفته آینده پاسخ را به مرجع قضائی اعلام کنیم».

مسجدی آرانی، گفت:  «علت مرگ هنوز مشخص نشده» و جسد وی به خانواده‌اش تحویل داده شده و «این پرونده در دادسرای امور جنایی تهران در حال رسیدگی است»

برای بسیاری این پرسش مطرح شده است که پس از گذشت یک ماه و ۱۲روز از کشته شدن  بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه، هنوز مشخص نیست که دقیقا چه اتفاقی برای او افتاده است؟  سوالی که پس از انتشار خبر کشته شدن وی در ظهر سی‌ام خردادماه ۹۹ در رسانه های داخلی و خارجی همچنان مطرح است و پاسخی هم  تاکنون در این باره داده نشده است.

مقامات حکومتی ایران در نخستین ساعات اعلام این خبر گفته بودند که منصوری در هتل «دوک» واقع در بخارست پایتخت رومانی خودکشی کرده است؛ فرضیه‌ای که البته از همان چند ساعت بعد به «قتل» تغییر کرد و تا هم‌اکنون میان این دو احتمال در رفت و آمد است.