برادر قاضی منصوری اعلام کرد: موضوع خودکشی برادرم را صد در صد رد می‌کنیم 

 

برادر غلامرضا منصوری، قاضی متهم در پرونده اکبر طبری،گفت که دادستانی رومانی پیش از این دلیل که او خودکشی کرده است ، مرگ برادرش را «قتلی شتاب‌زده همراه با خشونت» به آنان اعلام کرده بود.

او امروز (شنبه)  در مصاحبه با پایگاه خبری مدارا گفت که مقامات رومانی ابتدا دلیل مرگ برادرش را خودکشی ذکر کرده، اما پس از کالبدشکافی نظریه خودکشی را رد کرده و گفته بودند « قتلی شتاب‌زده همراه با خشونت» رخ داده است.

برادر غلامرضا منصوری توضیح بیشتری در اینباره نداد و اعلام نکرد که این سخنان را کدام یک از مقام‌های رومانی و خطاب به چه کسانی بیان کرده‌اند.

او در ادامه  موضوع خودکشی برادرش را «صد درصد مردود» دانست و گفت که  رومانی با اعلام موضوع خودکشی«کم‌هزینه‌ترین راه» را انتخاب کرده است.

برادر غلامرضا منصوری در ادامه  افزود که او پیش از مرگ به سفارت حکومت ایران در رومانی رفته و دو روز در سفارت بود و گفته بود که سفارت «کارشکنی» کرده ورود او به سفارت و اعلام آمادگی برای برگشت به ایران را سفیر «به مسئولان اطلاع نداده و عنوان کرده بود که آخر هفته است و ما روز شنبه اطلاع می‌دهیم».

پیشتر نیز برادر غلامرضا منصوری احتمال خودکشی برادرش را رد کرده بود. در مصاحبه‌های منتشرشده در رسانه‌های ایران به نقل از برادر غلامرضا منصوری، نام او اعلام نشده است.

دستگاه قضایی رومانی روز گذشته(آدینه) اعلام کرد که غلامرضا منصوری با پرتاب خود از طبقه پنجم هتل محل اقامتش، خودکشی کرده و پرونده بسته شده است.

منصوری در ایران به اتهام دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه در پرونده ویلاهای کلاک در لواسان، تحت پیگرد قضایی قرار داشت و قرار بود رومانی درخواست تهران برای بازگرداندن او را بررسی کند.

منصوری همچنین قاضی پرونده‌هایی چون سعید حنایی، بازداشت جمعی روزنامه‌نگاران و توقیف روزنامه‌ شرق، دختران خیابان انقلاب و پرونده مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی بود و از سوی گروه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری در اروپا به نقض حقوق بشر متهم شد.

روزنامه “اعتماد” پس از انتشار خبر مرگ قاضی منصوری در بخارست نوشت: «این جعبه سیاه با مرگ منصوری زیر خاک مدفون شده تا بار دیگر افشای برخی اسرار پنهان بماند برای شهود و شهادت تاریخ.»

حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم همان روزهای اول انتشار خبر مرگ مشکوک قاضی منصوری در رومانی، در توییتی نوشت: «به‌نظر می‌رسد پرونده موسوم به «طبری» دارای ابعادی غیر اقتصادی هم هست.

بدون وجود شبکه‌هایی فعال در هر سه قوه و چه بسا نهادهای دیگر بعید است فسادی شکل بگیرد که یک متهمش در رومانی از دنیا رانده شود. نکند سر و ته پرونده زده شود. لطفا مراقب داروی نظافت باشید.»

وکیل منصوری پیشتر گفته بود که موکلش تا دقایقی قبل از مرگ، انلاین بود و رفتارش هیچ شباهتی با کسی که قصد خودکشی دارد، نداشت. مجتبی ذوالنوری، نماینده قم در مجلس گمانه‌زنی کرده که یک “باند مخوف داخلی” دست اندرکار حذف قاضی منصوری بوده باشند.

جسد قاضی منصوری حدود یک ماه پیش  به ایران منتقل شد. عباس مسجدی، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران در اوایل مرداد  اعلام کرد جسد منصوری تحویل خانواده‌اش شد که ابتدا درباره تعلق جسد به قاضی منصوری ابراز تردید کردند.