برادر مسیح علی‌نژاد، خبرنگار و فعال سیاسی،  به هشت سال حبس محکوم شد

علی علی‌نژاد برادر  مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار ساکن آمریکا، و بنیانگذار چهارشنبه های سفید، کمپین نه به حجاب اجباری،   به ۸ سال حبس محکوم شده است.

مسیح گفته بود که تنها دلیل بازداشت این بود که علیرضا برادر اوست.

مسیح علی نژاد از توطئه اطلاعات سپاه پاسداران  برای بازداشت وی خبرداد و گفت: «برادرم تبانی نیروهای امنیتی سپاه با خانواده خواهرم را افشا کرد. آنها قصد داشتند از طریق خانواده خواهرم و به اسم دیدار با مادرم، مرا به ترکیه کشانده و بدزدند، اما برادرم گفت نیا، این‌ها برایت نقشه دارند».

مسیح علی‌نژاد فعال مدنی و روزنامه‌نگار که برادرش علیرضا علی‌نژاد پس از حدود یک سال بازداشت به هشت سال زندان محکوم شده است، در گفت‌وگو با رادیو فردا می‌گوید فشار بر خانواده‌اش و سایر تهدیدات، او را ساکت نخواهد کرد.

مسیح علی‌نژاد که کارزارهای مختلفی از  جمله چهارشنبه سفید را در حمایت از حقوق زنان و در مخالفت با حجاب اجباری راه‌اندازی کرده است. و می‌گوید تنها دلیل صدور این حکم، اعمال فشار بر اوست.

چهارشنبه‌های سفید کارزاری اجتماعی با هدف مبارزه با حجاب اجباری در حکومت ایران  است که در سال ۱۳۹۶ خورشیدی  توسط مسیح علی‌نژاد، بنیانگذار پویش آزادی‌های یواشکی، که آن هم جنبشی آنلاین با هدفی مشابه بود، با هدف آوردن اعتراضات به متن جامعه و خیابان. پایه‌گذاری شد.

مسیح علی‌نژاد در این باره می گوید که پس از شنیده شدن صدای اعتراض زنان در کمپین آزادی‌های یواشکی تصمیم گرفت تا این جنبش را وارد بدنه جامعه کند، وی پیرامون انتخاب رنگ سفید گفت که «سفید را انتخاب کردم چون رنگ صلح است.

او گفت:   حجاب صرفا دغدغه زنان نیست و مربوط به کل جامعه است. این کمپین اولین کارزار مبارزه نبوده و آخرین آن نیز نخواهد بود.

خانم علی‌نژاد افزود: ” گروگان‌گیری”  روش حکومت استبدادی ایران  است و همواره از آن برای کنترل شرایط به نفع خود استفاده کرده است؛ از همین رو سکوت، و تن دادن به خواسته رژیم ، حکومت را تشویق به ادامه این روش خواهد کرد.

علیرضا علی‌نژاد مهرماه سال گذشته در خانه‌اش در تهران بازداشت شد.

سعید دهقان، وکیل آقای علی‌نژاد، در پیامی توئیتری نوشت  که حکم هشت سال زندان را دادگاه انقلاب تهران دو روز پیش به او ابلاغ کرده و شامل پنج سال حبس بابت «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور»، دو سال حبس برای «توهین به رهبری» و یک سال حبس به خاطر «تبلیغ علیه نظام» می‌شود.