برایان هوک:کمک به بازسازی سوریه را به خروج کامل ایران از سوریه بستگی دارد

آقای هوک, گفت : تا زمانی که نظامیان ایران و شبه نظامیان متحد آنها از خاک سوریه کاملا خارج نشده باشند ایالات متحده حاضر نیست به بازسازی این کشور جنگ زده کمک کند

برایان هوک , نماینده ویژه  وزارت خارجه آمریکا در امور ایران , کمک به بازسازی سوریه رابه خروج نظامی ایران   از ان کشور مشروط کرده است .

آقای هوک , که به امارات سفر کرده در مصاحبه با شبکه تلویزیون تلویزیونی , سی ان بی سی , گفت : تا زمانی که نظامیان ایران و شبه نظامیان متحد آنها از خاک سوریه کاملا خارج نشده باشند ایالات متحده حاضر نیست به بازسازی این کشور جنگ زده کمک کند  .

برایان هوک , گفته است ما اجازه نخواهیم داد که آنها آنچه را که بر سر لبنان آوردند بر سر سوریه هم بیاورند و به همین دلیل هم کمک های خود به بازسازی سوریه را موقوف می‌کنیم .

وی افزود , ما ابزار و امکانات متعددی برای دستیابی به این هدف در اختیار داریم آقای هوک در حالی که بر لزوم  خروج , ایران از سوریه و ابزار امکانات ایالات متحده , برای دستیابی  به این هدف تاکید داشت , گفت : که چند هفته پیش تصمیم دونالد ترامپ , رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن مستشاران ان کشور از آن در سوریه لازم بود اما باعث شگفتی شد .

اگرچه آقای ترامپ , خروج از سوریه را انجام ماموریت شکست داعش , عنوان کرد اما برخی از منتقدان او گفتند که هنوز داعش , کاملاً نابود نشده و همچنین این تصمیم با اهداف , سیاست منطقه‌ای دولت آمریکا از جمله حمایت از خواست اسرائیل برای خروج کامل از نظامی از ایران از سوریه و حزب‌الله  لبنان از سوریه در تعارض است .

همچنین گفته شده , با توجه به سابقه روابط حکومت ایران و سوریه و حمایت گسترده مالی و نظامی جمهوری اسلامی , از حکومت بشار اسد این انتظار که دولت سوریه رسما خواستار خروج نظامیان ایران و متحدان آنان شود انتظاری بی مورد است .

برایان هوک , در پاسخ به این انتقادات گفت : ما به اظهارات شورای مشورتی ناامیدی آوران گوش نمی‌دهیم قرار باشد همیشه از نظر منتقدان پیروی کنیم فکر نمی‌کنم در سیاست خارجی به جایی برسیم .

به دلیل اعتقاد خود به موفقیت در اخراج نظامی ایران از سوریه را تشریح کرد و تنها گفت ; ما در آنجا دیپلمات‌های داریم که اهرم های نیرومند فشار را در دست دارند و هنوز در منطقه خلیج فارس دارای حضور قابل توجهی , نظامی و دیپلماتیک هستیم .

وی در اشاره به تصمیم دونالد ترامپ , به خروج از سوریه گفت : ماموریت ما تغییر نکرده و راههای متعددی برای دستیابی به اهدافمان در دست داریم و به شما قول میدهم که همچنان با قوت پیگیر این مأموریت هستیم .