برایان هوک: برای مبادله زندانیان بین ایران و ایالات متحده، آماده تماس و مذاکره بین دو کشور هستیم

برایان هوک، در زمینه  تبادل زندانیان ایران و آمریکا گفت:  ایالات متحده مایل است به صورت مستقیم مذاکره کند .واشنگتن  درهای دیپلماسی را نیز برای سایر موضوعات دیگر باز گذاشته است.

رئیس گروه اقدام ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود: از طرف ما باب دیپلماسی گشوده است، نه بر سر این مسائل ، بلکه بر سر همه مسائلی که در ۴۱ سال گذشته بر روابط ایالات متحده  و ایران تاثیر منفی گذاشته است.

وی همچنین بر ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد و گفت: پرزیدنت  ترامپ علاقه مند است با ایران وارد مذاکره شود. این در حالی که پیش از این مقام های ایران بارها مسئله مذاکره با آمریکا برای تبادل زندانیان را به کلی رد کرده بودند.

محمد جواد ظریف، نیز در این زمینه گفته بود:  ایران و دیگر کشورهای طرف توافق هسته‌ای هرگز میز مذاکره را ترک نکرده‌اند.

ظریف آزادی زندانیان دو طرف را یک “تبادل انسان‌دوستانه” خواند و افزود:  این کار به رغم اقدامات “زیر دستان” رئیس جمهوری آمریکا انجام شده است.

اما علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی حکومت منکر این مذاکرات شده و  گفته بود: «تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره‌ای هم در آینده انجام نخواهد شد».

پس از  آزادی مایکل وایت، شهروند آمریکایی ،پرزیدنت  ترامپ با اشاره به اینکه آزادی وایت نشان داد دستیابی به یک توافق ممکن است، از حکومت ایران خواست که برای توافق منتظر نتیجه انتخابات نماند.

ترامپ گفته بود:  «من در انتخابات برنده می‌شوم، شما اکنون به توافق بهتری می‌رسید».

برایان هوگ در ادامه تاکید کرد که تحریم های تسلیحاتی ایران در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می بایست نامحدود می بود.

وی  گفت، ما فکر می‌کنیم که سیاست درست این بود که تحریم تسلیحاتی فعلی تاریخ معین و محدود نمی‌داشت.

یادآور می شود: براساس توافق هسته ای موسوم به برجام، و همچنین قطعنامه ۲۲۳۱ تحریم تسلیحاتی ایران قرار است ۱۸ اکتبر امسال ( ۲۷ مهر ماه ) به پایان برسد.

ایالات متحده برای جلوگیری از پایان یافتن این تحریم‌های تسلیحاتی ایران پیش نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده و در اختیار روسیه و کشورهای غربی قرار داده است.

جان دمرز، دستیار دادستان کل آمریکا در امور امنیت ملی و اریکا مک دونالد، دادستان، روز گذشته (سه شنبه) اعلام کردند که سجاد شهیدیان به نقش خود در انجام معاملات مالی نقض کننده تحریم‌های ایالات متحده آمریکا اعتراف کرده است.

این شهروند ایرانی بازداشت شده در آمریکا ، با حضور در دادگاه اتهام خود مبنی بر نقض تحریمهای ایالات متحده علیه ایران را  پذیرفت.

سجاد شهیدیان بر اساس مدارک دادگاه، شرکت “پرداخت ۲۴” (Payment۲۴) را که یک شرکت خدمات مالی اینترنتی بود، با  حدود ۴۰ کارمند و دفتری در تهران، شیراز و اصفهان، به شهروندان ایرانی برای اقدام به داد و ستدهای مالی ممنوع شده تحت تحریم آمریکا کمک می کرد؛ از جمله مبادله مالی برای خرید نرم افزار، مجوز نرم افزار و خدمات کامپیوتری شرکتهای آمریکایی.

بر اساس اعلام وب سایت این شرکت، آنها برای دور زدن تحریم های آمریکا از مشتریان وجه دریافت کرده و ادعا می کردند که میلیونها دلار وارد ایران کرده‌اند.

سجاد شهیدیان، بنیانگزار و مدیرعامل سابق شرکت “پرداخت ۲۴” به همراه همکار خود، وحید والی، ممنوعیت های تجاری صادرات از آمریکا به ایران را نیز نقض کرده اند.

بر اساس تحریم های ایالات متحده، انتقال پول بین آمریکا و ایران و صادرات کالاهای آمریکایی به ایران ممنوع است و نقض آن مشمول مجازات می شود.