برایان هوک در ریاض: آمریکا و عربستان خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هستند

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران که به عربستان سعودی سفر کرده بار دیگر تاکید کرد که تحریم‌ تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران باید تمدید شود.

برایان هوک که با هدف مذاکره درباره تحریم‌ تسلیحاتی ایران به این کشور سفر کرده است امروز و در کنفرانسی خبری گفت: «لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران تنها به این رژیم دل و جرات بیشتری می‌دهد و به بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند».

تحریم تسلیحاتی ایران روز ۲۷ مهر امسال به پایان می‌رسد، اما آمریکا کارزاری با هدف تمدید این تحریم‌ها به راه انداخته است.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در پی توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران به تصویب رسید،ایران مورد تحریم تسلیحاتی قرار گرفت و اکنون ایالات متحده و هم پیمانان این کشور از جمله عربستان خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم اسلامی هستند.

در این میان چین و روسیه که دارای حق وتو در شورای امنیت هستند، با تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران مخالفت کرده‌اند. با این حال مقامات آمریکا می‌گویند که اطمینان دارند مانع لغو این تحریم‌ها خواهند شد.

برایان هوک همچنان در این باره گفت: «شورای امنیت باید به حرف کشورهای منطقه درباره لزوم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گوش دهد…باید اطمینان حاصل کنیم که ایران موانع بیشتری مقابل خود برای توزیع سلاح‌های مرگبار خواهد داشت».

هوک در ابتدای سخنان خود عنوان کرد که مقامات سعودی به او درباره «یک محموله تسلیحاتی» توضیح داده‌اند که «اخیرا برای حوثی‌های یمن فرستاده شده بود تا علیه عربستان به کار گیرند».

سال گذشته به دنبال حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی که حوثی‌های یمن مسئولیت آن را پذیرفتند، این کشورها انگشت اتهام را به سوی رژیم نشانه رفتند.

رژیم اتهام دست داشتن در این حملات را رد کرد اما آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به اعضای شورای امنیت گزارش داده است موشک‌های کروز که سال گذشته در حمله به تاسیسات نفتی و یک فرودگاه بین‌المللی در عربستان سعودی مورد استفاده قرار گرفته بودند «منشاء ایرانی» داشتند.

هوک همچنین در ادامه  خواستار انتشار علنی گزارش دبیرکل سازمان ملل در این زمینه شد.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی، نیز که در کنفرانس خبری با برایان هوک حضور داشت از جامعه بین المللی خواست که تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

در جریان این کنفرانس چند پهپاد و موشک نیز به نمایش گذاشته شد که ریاض می‌گوید تهران آن‌ها را برای حوثی‌ها ارسال کرده بود.

 

رژیم سالهاست که حوثی های یمن را حمایت می کند تا بر علیه عربستان عملیات خرابکارانه و تروریستی صورت دهند.

ایالات متحده و همچنین کشورهای عرب همواره از رژیم خواسته اند تا به حمایت خود از گروه های تروریستی منطقه پایان دهد