برایان هوک در واکنش به سفر روحانی به بغداد: رژیم ایران به دنبال افزایش قدرت خود است، نه منفعت عراقی‌ها

برایان هوک در واکنش به سفر روحانی به بغداد: رژیم ایران به دنبال افزایش قدرت خود است، نه منفعت عراقی‌ها

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در واکنش به سفر حسن روحانی به عراق گفت: ایالات متحده حامی حق حاکمیت، امنیت و کامیابی عراق است، اما رژیم ایران هیچ کدام از این منافع را نمایندگی نمی‌کند.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران تاکید کرد ایران می‌خواهد از عراق برای افزایش قدرت خود در منطقه استفاده کند و به دنبال منفعت عراقی‌ها نیست.

برایان هوک همچنین، از قصد جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با هویت عراقی و الغای هویت شیعی در کشور عراق خبر داد در حالی که به گفته او اکثریت مردم عراق خود را عراقی می‌دانند.

به گفته آقای هوک این تحرکات رژیم ایران در پی افزایش قدرت نفوذ خود در منطقه خاورمیانه و تشکیل «کریدور شیعی» صورت می‌گیرد و در این راه از عراق به عنوان یک وسیله استفاده می‌کند.

پرزیدنت ترامپ و دولتمردان بلند پایه ایالات متحده همواره بر نقش مخرب حکومت اسلامی در منطقه خاورمیانه و ایجاد آشوب در پایتخت های کشورهای عربی تاکید دارند و از رژیم ایران میخواهند که از اعمال شروزانه دست بردارد و به گفته آثای هوک از یک نظام غیر معمول و حامی تروریسم در جهان به یک حکومت معمولی تبدیل شود.

برایان هوک همچنین گفت عراقی‌ها باید انگیزه‌های سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق را مورد سوال قرار دهند؛ چرا که حکومت ایران وضعیت مردم کشورش را در اولویت قرار نمی‌دهد پس چگونه ممکن است بهبود وضعیت مردم عراق از اولویت‌هایش باشد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد در نهایت عراق را به عنوان یکی از استان‌های خود درآورد.

در گزارش های پیشین وبسایت رادیو پیام اسراییل آمده بود که دیدار حسن روحانی از عراق در حالی انجام می گیرد که دولت مرکزی همچنان می کوشد خود را از حکومت تهران دور نگاه دارد. نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق دیدارهای متعددی با رهبران عربستان سعودی داشته اند و از آنها وعده های زیادی گرفته اند که یکی از هدف های اصلی آن، دور ساختن دولت شیعه عراق از حکومت اسلامی ایران بوده است. یکی دیگر از شخصیت های سیاسی عراق که به عربستان سفر کرد، مقتدا صدر آخوند جوان و تندرو شیعه بود که حکومت ایران تا کنون نتوانسته است او را به سوی خود بکشاند.