اسرائیل و ایالات متحده، همنوا، اعطای پنجاه میلیون دلار “رشوه” اروپا به ایران را محکوم کردند

رهبران اسرائیل و ایالات متحده اقدام کشورهای عضو اتحادیه اروپا را برای اعطای مبلغ پنجاه میلیون دلار به حکومت اسلامی ایران برای سرمایه گذاری در پروژه های مختلف یک کار نکوهیده نامیدند و آن را نوعی باج دهی به قلدری تشبیه کردند که بابت اوباشی، به او جایزه می دهند.

اشاره نخست وزیر اسرائیل به اعلامیه اتحادیه اروپا دایر بر این بود که مبلغ ۱۸ میلیون یورو (برابر ۲۰ میلیون دلار) به حکومت ایران پرداخت می شود. بهرام قاسمی سخنگوی دولت ایران گفت که این مبلغ بخشی از مبلغ پنجاه میلیون دلاری است که اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده در پروژه های مختلف در داخل ایران سرمایه گذاری کند.

آگاهان می گویند که این مبلغ در واقع رشوه ای است که اتحادیه  اروپا بابت ناتوانی خود در حفظ معاملات بازرگانی با ایران می پردازد تا از برجام خارج نشود و به اجرای برنامه های اتمی باز نگردد.

اتحادیه اروپا شیوه های مختلفی را برای دور زدن تحریم هایی که دوباره از جانب ایالات متحده اعلام گردیده، آزمایش کرد ولی در نهایت امر معلوم شد که کمپانی های اروپایی ادامه داد و ستد با ایالات متحده را بر تجارت با ایران ترجیح می دهند و یکی پس از دیگری اعلام کردند که معاملات بازرگانی با ایران را قطع می کنند.

نخست وزیر اسرائیل که مشغول بازدید از کشورهای دریای بالتیک است، پس از شیندن این خبر در جمهوری لیتوانی، به خبرنگاران گفت که هدف از بازگردانیدن تحریم ها، آن است که منابع مالی رژیم ایران بخشکد و پولی برای هزینه کردن در امور تسلیحاتی و یا دادن به سازمان های ترور باقی نماند. ولی اکنون کشورهای اروپایی به یاری رژیم ایران می  شتابند و درست عکس این جهت رفتار می کنند.

نتانیاهو گفت که مبلغ تعیین شده از جانب اتحادیه اروپا همانند یک سَم برای ملت ایرانّ است

نتانیاهو که در سفر به کشورهای بالتیک ا سران آن ها خواسته است اروپا را به مواضع معتدلی نسبت به اسرائیل بکشانند، در رابطه با رفتار اروپا در قِبالِ حکومت ایران گفت که این یک اقدام اشتباه است، و نمی بایست انجام می شد.

کارشناسان اقتصادی می گویند که گرچه مبلغ پنجاه میلیون دلار در مقایسه با بودجه یک شکور پولی ناچیز است، ولی یک ابراز حمایت معنوی از جانب اتحادیه اروپا نسبت به رژیم آشوبگر ایران محسوب می شود و در واقع تلاشی برای خنثی کردن سیاست آمریکا و ابراز جدایی از آن کشور است.

نتانیاهو گفت اعطای این مبلغ در حالی صورت می گیرد که عملیات تعرضی حکومت ایران در سوریه ادامه دارد و یمن در آتش می سوزد و سازمان های ترور فلسطینی زیر بال رژیم ایران پناه گرفته اند.

برایان هوک مسئول ویژه رسیدگی به امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا از اقدام اتحادیه اروپا در اختصاص دادن بسته ۱۸ میلیون یورویی برای چند پروژه توسعه در ایران انتقاد کرد و گفت: این اقدام پیام اشتباهی را در زمان نادرست ارسال می‌کند.

برایان هوک معتقد است که:پول بیشتر در دست آیت الله های ایران به معنی آن است که پول بیشتری برای انجام عملیات ترور در هر کشور اروپایی می باشد.

برایان هوک  در بیانیه‌ای گفته است: کمک های خارجی از جیب  مالیات دهنده گان اروپایی موجب می گردد توان حکومت برای نادیده گرفتن نیازهای مردم ایران ادامه یابد و باعث انسداد راه‌های ایجاد تغییرات محسوس در سیاست‌ها شود.

مسئول ویژه رسیدگی به امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد مردم ایران به دلیل فساد دولتی- سوء مدیریت و سرمایه‌گذاری حکومت در تروریسم و درگیری‌های خارجی با فشارهای اقتصادی شدیدی روبرو هستند.

برایان هوک میگوید: ایالات متحده و اتحادیه اروپا بهتر است با یکدیگر همکاری کنند تا راه‌حل‌هایی واقعی برای حمایت از مردم ایران و پایان دادن به تهدیدهای حکومت برای ایجاد بی ثباتی  در منطقه و جهان دست یابند.

وی  می گوید: هدف ما از تحریم های ایران لطمه زدن به مردم این کشور نیست بلکه می‌خواهیم جمهوری اسلامی را وادار به مذاکره کنیم و از زیاده خواهی های این نظام در منطقه بکاهیم.

کمیسیون اروپا پنجشنبه اولین بسته خود برای حمایت از توسعه اقتصادی و اجتماعی پایدار در ایران و تاکید بر بخش خصوصی را تصویب کرد.

در حالی که شرکتی چون زیمنس همکاری اش را با ایران قطع کرده است ارزش مالی این بسته ۱۸ میلیون یوروعنوان شده  که شامل ۸ میلیون یورو کمک به بخش خصوصی در ایران است که بدون شک نه تنها این پول به مصارف واقعی و بهبود وضع زندگی مردم ایران نخواهد رسید بلکه باز حاکمان فاسد و حریص جمهوری اسلامی آن را صرف امیال شوم  خود در منطقه خواهند کرد و جسورتر از پیش به اعمال تروریستی خود در منطقه ادامه خواهند داد.

اقدام اتحادیه اروپا در اختصاص دادن بسته ۱۸ میلیون یورویی برای چند پروژه توسعه در ایران