برایان هوک: هر اندازه رژیم ایران تعهدات بیشتری را نقض می کند، رسیدن به توافق با آن، دشوارتر می شود

هوک، گفت :  جمهوری اسلامی ایران ۱۶ میلیارد دلار صرف شبه‌نظامیان مورد حمایتش در سوریه و عراق کرده است

برایان هوک، سرپرست شیوه اجرای تحریم های ایالات متحده علیه رژیم ایران در وزارت خارجه آمریکا، گفت: هر چه حکومت ایران  از تعهداتش در چارچوب نقض برجام، دورشود .ماندن در این توافق برای کشورهای امضا کننده‌ این پیمان سخت‌تر می‌شود.

برایان هوک افزود : با ورود ایران در گام چهارم نقض تعهدات برجامی  ما شاهد سه تحول مهم بودیم. اول این که ایران در حال تزریق گاز به سانتریفیوژهاست . تا از برجام خارج شوند . دوم این که بر اساس گزارش  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران مواد هسته‌ای را از آژانس پنهان می‌کند و سوم این که رژیم یکی از بازرسان آژانس را در فرودگاه بازداشت کرده و اتهامات واهی به او وارد کرده در حالی که کاملا واضح است که این اقدامی در جهت مرعوب کردن آژانس بوده است که یک مجموعه سازمان ملل متحد است.

هوک گفت : این سه رویداد، عمیقا نگران‌کننده است. من فکر می‌کنم برای کشورهای عضو برجام، حفظ این توافق سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. ایران عملا مدت‌هاست که ناقض توافق بوده است. اما اکنون به شکل خشن‌تری اقدام به نقض توافق اتمی می‌کند.

هوک افزود : با توجه به نوع تحریم‌هایی که ما وضع کردیم، سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در ایران را فروپاشیده‌ایم. بیش از هفتاد بانک ایرانی از سیستم سوئیفت جدا شده‌اند. اقتصاد ایران اکنون منفی دوازده درصد تولید ناخالص داخلی‌اش است و این رقم از این هم بدتر خواهد شد. متاسفانه این بهایی است که این رژیم برای سال‌ها رفتار یاغی‌گرانه خودش پرداخته است.

وی افزود :حکومت ایران حق طبیعی و مسلم مردم اش را که در اعتراض‌های خودشان طلب می‌کنند به گروه های تروریستی می دهد . بسیاری از چیزهایی که مردم ایران همان چیزهایی است که ما خواستار آنها هستیم. از جمله این که پولتان را برای رژیم اسد در سوریه هدر ندهید. پولتان را برای این ماجراجویی‌های خارجی و گروه‌های نیابتی تلف نکنید. به یمن حکومت ایران، به طور متوسط دستمزد یک جنگجوی حزب‌الله لبنان اکنون از دستمزد یک مامور آتش‌نشانی ایران بیشتر است. بنابراین من فکر می‌کنم مردم ایران متوجه هستند که هزینه بسیاری از این ماجراجویی‌ها از جیب آنها پرداخت می‌شود و ما البته اکنون شاهد اعتراض‌ها در لبنان و عراق هم هستیم.

هوک، گفت :  جمهوری اسلامی ایران ۱۶ میلیارد دلار صرف شبه‌نظامیان مورد حمایتش در سوریه و عراق کرده است.وی  جزئیات بیشتری را درباره زمان هزینه کردن این مبلغ و نام گروه‌های شبه‌نظامی ارائه نداد.