برای اولین بار: دیدار رسمی نمایندگان اسرائیل و کشورهای عرب در کاخ سفید

منابع آگاه خبری گفتند که در یک دیدار بی سابقه در کاخ سفید واشنگتن، نمایندگان ارشد امنیتی اسرائیل در کنار نمایندگان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس حضور داشته اند و پیرامون چگونگی رویارویی با وضع ناگوار فلسطینی ها در غزه گفتگو شده است. حکومت خودگردان فلسطینی در این دیدار نماینده ای نداشت.

از هنگامی که حماس حدود یازده سال پیش با انجام یک کودتای مسلحانه بر نوار غزه مسلط شد، وضع مردمان آن سرزمین رو به وخامت بیشتر گذاشته و فقر و بیماری در آن جا گسترش یافته است.

یکی از علل این وضع آن است که حماس بخش عمده ای از امکانات مالی موجود را در امور نظامی و تروریستی و تعرضی هزینه می کند و همچنین با ادامه عملیات تحریک آمیز و تهاجمی علیه اسرائیل، موجب انزوای گسترده تر خود شده است.

دولت ایالات متحده از نمایندگان ارشد چند کشور که در گذشته کمک های مالی کلانی در اختیار فلسطینیان گذاشتند دعوت کرد در دیداری در کاخ سفید، به مشورت و تبادل نظر بپردازند و این موضوع را بررسی کنند که چگونه می توان به فاجعه انسانی در غزه پایان بخشید.

این همایش به دعوت جرد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ برگزار شد. رئیس جمهوری ایالات متحده کوشنر را مامور کرده که برای پیشبرد آشتی و همکاری در خاورمانه و حل معضل فلسطینی ها کوشش کند.

حقوقدان جیسون گرین بلات نیز که پرزیدنت ترامپ او را به عنوان فرستاد ویژه خویش به هدف پیشبرد صلح فلسطینی – اسرائیلی به خاورمیانه فرستاده از مبتکران این همایش و از شرکت کنندگان فعال در آن بود.

دیدار در کاخ سفید، یکی از موارد بسیار نادری بود که نمایندگان رسمی کشورهای عرب، و به ویژه امیرنشین های حوزه خلیج فارس در نشستی در کنار نمایندگان رسمی اسرائیل حضور دارند.

دولت عربستان سعودی هفته پیش از شرکت هواپیمایی هند اجازه داد هنگام پرواز به سوی اسرائیل و یا بازگشت از این کشور، از حریم هوایی عربستان بگذرد که مدت پرواز را دو ساعت کوتاه می کند.

 

یک دیدگاه

  1. دولت عربستان سعودی هفته پیش از شرکت هواپیمایی هند اجازه داد هنگام پرواز به سوی اسرائیل و یا بازگشت از این کشور، از حریم هوایی عربستان بگذرد که مدت پرواز را دو ساعت کوتاه می کند.

Comments are closed.