برای جلوگیری از بحران خاموشی‌ها در ایران وزارت نیرو از دستگاههای امنیتی و  وزارت اطلاعات کمک خواست 

با گسترش خاموشی‌های مکرر و پیاپی در شهرهای مختلف ایران و اوج گیری اعتراضات مردم، وزارت نیرو در جلسه هیات دولت خواهان ورود وزارت اطلاعات و پلیس امنیت اقتصادی به بحران خاموشی‌ها شد و همزمان سخنگوی صنعت برق جنوب غرب ایران با بحرانی توصیف کردن وضعیت برق در خوزستان نسبت به پیامدهای آن هشدار داد.

همزمان دبیر کمیسیون انرژی مجلس هم در این باره گفت با وجود برنامه‌ریزی قبلی برای برگزاری جلسه‌ روز دوشنبه درباره وضعیت برق و خاموشی‌ها، رضا اردکانیان وزیر نیرو و همچنین معاونانش و مدیرعامل توانیر در این جلسه حاضر نشدند

وی گفت این عدم حضور «غیرقابل گذشت و مشکوک» است .

این در حالی که  پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، وزارت نیرو در جلسه روز گذشته (یکشنبه) هیات دولت که به ریاست روحانی برگزار شد ،  خواستار اقدام دستگاه‌های امنیتی از جمله وزارت اطلاعات و مدیریت انرژی وزارت اطلاعات، وزارت کشور، دادستان‌ها و پلیس امنیت اقتصادی درباره وضعیت تامین برق شد.

این وزارتخانه همچنین از دولت خواست که وزارت  صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت ارتباطات نیز اقداماتی را در دوره اوج مصرف برق و خاموشی‌ها گسترده اجرا کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت روحانی ، به جزئیات اقدامات مورد درخواست وزارت نیرو از دستگاه‌های امنیتی و وزارت اطلاعات اشاره نکرد اما نوشت که «شناسایی و جمع‌آوری مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز و نظارت بر کنترل برگشت مجدد تجهیزات به چرخه استفاده مجاز» از جمله این اقدامات است.

کیومرث زمانی، سخنگوی صنعت برق جنوب غرب ایران، وضعیت برق در استان خوزستان را بحرانی توصیف کرد و گفت که در شرایط بدی قرار داریم و مصرف برق از تولید بالاتر رفته است و احتمال خارج شدن بعضی نیروگاه‌ها از مدار وجود دارد.

هشدار سخنگوی صنعت برق جنوب غرب درباره وضعیت بحرانی برق در استان خوزستان، در حالی بیان شد که در شرایط گرمای شدید خوزستان و نیاز ضروری مردم به برق، بخش عمده‌ای از تاسیسات نفتی و همچنین کارخانه‌های پتروشیمی و همچنین بندر استراتژیک امام به عنوان شاهراه ورود کالاهای اساسی ایران در این استان قرار دارند.

همزمان کریم حسینی، رئیس مجمع نمایندگان خوزستان، به دولت هشدار داد :  «اکنون در فصلی نیستیم که شاهد خاموشی‌های گسترده باشیم».

وی گفت: «به وزیر نیرو، مسئولان حوزه برق کشور و استان خوزستان هشدار می‌دهیم که هرچه سریع‌تر تمهیدات لازم را برای رفع این مشکلات و خاموشی‌ها داشته باشند».