برای رهایی از وابستگی به رژیم ایران، نخست وزیر عراق،  دستور داد تصاویر سران رژیم ایران پایین کشیده شود 

نصب تصاویر رهبران ایران در بغداد ضمن ایجاد تنفر شدید نسبت به حکومت تهران، خشم عمومی و انتقادات گسترده‌ای میان شهروندان عراقی علیه موضع ضعیف دولت نسبت به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران ایران به همراه داشت.

کوتاه مدتی پس از ابراز انزجار مردم ، نسبت به نصب تصاویر  علی خامنه‌ای ، قاسم سلیمانی و روح الله خمینی در مقابل مسجد جامع “امام ابوحنیفه نعمان” در بغداد،  به دستور مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر عراق، این تصاویر پایین کشیده شد.

به گزارش رسانه های اجتماعی در بغداد ، نصب این تصاویر در بغداد با واکنش شدید شهروندان عراقی در فضای مجازی همراه بود. به گفته شاهدان عینی یک گروه ناشناس عصر روز گذشته (چهارشنبه)، در فاصله چند متری آرامگاه «امام ابوحنیفه النعمان» اقدام به نصب بنری از تصاویر قاسم سلیمانی، علی خامنه‌ای و روح الله خمینی کرده بود.

بسیاری از شهروندان ضمن درخواست جایگزینی این بنر با بنر شخصیت‌های عراقی خواهان برخورد شدید با عاملان نصب تصاویر رهبران سیاسی جمهوری اسلامی شدند.

همچنین برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق نیز روز گذشته (چهارشنبه) تاکید کرد ایران یکی از همسایگان عراق است و بغداد می‌کوشد این کشور را در چارچوب منطقه‌ای وارد کرده، اما همزمان به حاکمیت ملی خود اهمیت می‌دهد.

وی  در نشست «بیروت انستیتیوت» گفته است  که بغداد میزبان چندین گفتگو میان ریاض و تهران بود.

برهم صالح با تاکید بر اینکه نمی‌خواهیم کشور به صحنه نبرد تبدیل شود، گفت: «حشد الشعبی در دوران اشغال موصل به دست داعش، تشکیل شد و امروزه باید این نیروها تنها  تحت کنترل حکومت عراق باشند.»

رئیس‌جمهوری عراق در ادامه افزود: «عراق نمی‌تواند ضعیف باشد و نمی‌توانیم غرق در درگیری‌ها شویم. بیشتر عراقی‌ها خواهان برداشته شدن گامی به جلو با همکاری دوستان و همپیمان‌هایمان در منطقه برای ساخت عراقی با ثبات و شکوفا هستند.»

به گفته صالح نه بغداد و نه واشینگتن خواهان حضور نظامی دائمی نیروهای آمریکایی در عراق نیستند.