برای سپاسگزاری از بازگرداندن بقایای پیکر یک سرباز اسرائیلی، دولت اورشلیم دو جاسوس زندانی سوری را ازاد کرد

صدقی المقت (چپ) جاسوس سوریه که از زندان آزاد شد، در دیدار با یکی از بستگان خود در شهرک دروزی نشین مجدال الشمس در بلندی های گولان

اسرائیل دو زندانی امنیتی سوری را که سالیان دراز در حبس بودند آزاد کرد و آشنایان امور گفتند که این اقدام برای ابراز سپاس به دولت روسیه بوده که موجب بازگرداندن بقایای پیکر یک سرباز جانباخته اسرائیلی از سوریه شد. آزادی این دو تن، همچنین دو هفته پیش از دیدار رسمی پرزیدنت ولادیمیر پوتین از اسرائیل صورت می گیرد که قرار است در آئین بین المللی یادروز هولوکاست در اورشلیم حضور یابد.

سخن از یک شهروند سوریه به نام صدقی المقت پنجاه و سه ساله و امل ابوصالح است که هر دو به جرم جاسوسی و عملیات خرابکارانه به دستور سوریه، در زندان اسرائیل به سر می بردند. المقت هنگامی از زندان آزاد شد، به خبرنگاران گفت: «بالاخره اراده ملت سوریه پیروز شد و اسرائیل مرا بدون قید و شرط آزاد ساخت تا به وطن خویش بازگردم».

دولت سوریه از سال ها پیش از اسرائیل خواستار شده بود این دو تن را رها سازد و دفتر نخست وزیری اسرائیل شب گذشته (پنجشنبه) اعلام داشت که رها ساختن آن ها یک اقدام حسن نیت اسرائیل نسبت به دولت دمشق بوده است.

اسرائیل این دو تن را به عنوان سپاسگزاری در مورد بازگرداندن بقایای یک سرباز جانباخته اسرائیلی به نام زخریا باومل رها ساخته است. دولت سوریه با اقدام دولت روسیه، حاضر شد این بقایای سربار اسرائیلی را که ده ها سال سرنوشت او نامشخص بود به اسرائیل تحویل دهد و اکنون اسرائیل در اقدام حسن نیت، دو جاسوس سوریه را ازاد می کند.

سرباز اسرائیلی زخریا باومل که در جنگ لبنان کشته شد و جسدش در سوریه دفن گردید. بقایای پیکر او با انجام احترامات کامل نظامی در اسرائیل به خاک سپرده شد

این دو تن اهالی شهرک مجدل الشمس در بلندی های گولان هستند که همگی دروزی می باشند و برخی از آن ها شناسنامه اسرائیلی گرفته اند. مجدل الشمس بزرگترین شهرک دروزی نشین در بلندی های گولان محسوب می شود. بسیاری از دروزی های گولان، دارای خویشاوندانی در بخش سوریه بلندی های گولان هستند و شاید همین علت باعث روی آوردن آن دو تن به جاسوسی به زیان اسرائیل بوده است.

سی و هفت سال پیش، هنگامی عملیات نظامی اسرائیل در خاک لبنان علیه گروه های تروریستی، تانک حامل چهار سرباز اسرائیلی در نقطه ای در نزدیک خاک سوریه هدف خمپاره قرار گرفت و منفجر شد. در طول همه سال ها اسرائیل کوشید از سرنوشت سربازان آگاهی یابد. تا بالاخره پرزیدنت پوتین با استفاده از حضور سربازان روسی در سوریه، بشار اسد را متقاعد ساخت بقایای پیکر یک سرباز را که معلوم شد در گورستانی در سوریه دفن شده، به اسرائیل باز گرداند.

صدفی المقت (راست) و امل ابوصالح که برای سوریه جاسوسی می کردند