برای مقابله با تونل‌های تروریستی حماس، ارتش اسرائیل راهکار تکنولوژی ارائه می دهد

گروه تروریستی حماس که ده سال است بر نوار غزه مسلط شده و به حکومت خودگردان فلسطینی پشت کرده است، در سال های اخیر می کوشد از طریق حفر تونل هایی که از نوار غزه به داخل خاک اسرائیل می رسد، به یک برتری نظامی دست یابد. مبارزه با این شیوه در سال های اخیر مقامات نظامی و امنیتی اسرائیل را به خود مشغول داشته بود و شهروندان اسرائیلی در نواحی پیرامونی غزه نیز به علت خطرات امنیتی این تونل ها، ابراز نگرانی می کردند. ولی در این هفته اعلام شده که ارتش اسرائیل با استفاده از شیوه های تکنولوژی پیشرفته،  و همکاری با کارشناسان، از این پس می تواند به خوبی با خطر این تونل های جنگی مقابله کند.

با توجه به آن که گروه های ترور فلسطینی در نوار غزه، راه خروجی به اسرائیل ندارند، اکنون چند سال است می کوشند با حفر تونل هایی در عمق چند متری زمین، که از غزه به داخل خاک اسرائیل می رسد، به طور غافلگیرانه وارد این خاک شده و به عملیات آدم کشی یا آدم ربائی دست برنند.

در یک مورد، آن ها توانستند چندین سال پیش با استفاده از این شیوه، نگهبانان مرزی اسرائیل را غافلگیر کرده و سربازی را به نام گیلعاد شلیط بربایند و به داخل غزه برند.

اسرائیل برای آزادی این سرباز ناچار شد بیش از یک هزار تروریست فلسطینی را از زندان آزاد کند، که چند صد تن از آنان دوباره به عملیات مسلحانه علیه اسرائیل روی آوردند.

ماه گذشته بود که سربازان اسرائیلی گروهی از چریک های حماس را که مشغول حفر تونلی به داخل اسرائیل بودند، غافلگیر کردند و با انفجار آن تونل، موجب هلاکت ۱۳ تن از افراد حماس شدند. دو تن از این هلاک شدگان، فرمانده نیروهای مسلح حماس در مرکز نوار غزه و معاون او بودند.

روز گذشته (یکشنبه) نیز فاش شد که اسرائیل یک تونل دیگر حماس را شناسائی کرده، ولی این بار از انفجار آن خودداری ورزیده است. این تونل در عمق ده متری زمین حفر شده بود. ولی سربازان با به کار انداختن شیوه های جدید تکنولوژی، آن را به موقع شناسایی کردند.

یکی از اقدامات اسرائیل در این راه، نصب یک سیستم ردیابی زیرزمینی، دورادور نوار غزه است. در این سیستم، اسرائیل حساسگرهای بسیار قوی را در عمق زمین و در فاصله چند متری از یکدیگر نسب می کند که هرگونه صداهای غیرمعمول، و از جمله صدای دستگاه های حفاری، و حتی کلنگ زدن را شناسایی می کند و اطلاع می دهد.

این شبکه که قرار است دورادور مرزهای شصت کیلومتری اسرائیل با نوار غزه را بگیرد، بسیار پرهزینه است و تکمیل آن تا سال آینده ادامه خواهد یافت.

ولی اکنون مقامات ارتش اسرائیل می گویند که در کنار این سیستم، گروهی از کارشناسان برجسته، تجربه خود را در اختیار ارتش قرار داده اند و امیدوارند که این شیوه تعرضی را به کلی خنثی کنند.

سازمان های ترور در نوار غزه، برای خنثی کردن محاصره ای نیز که ارتش مصر علیه آنان در آن ناحیه اعمال می کند، ده ها و شاید صدها تونل نیز از غزه به شبه جزیره سینا حفر کرده اند. تکنولوژی اسرائیلی می تواند به مصر نیز برای مبارزه با این پدیده یاری برساند.

حماس و دیگر سازمان های ترور فلسطینی در داخل غزه، برای شکستن محاصرۀ زمینی – دریایی – هوایی از جانب اسرائیل، از دو شیوه عمده استفاده می کنند که یکی حفر تونل های تعرضی و دیگری ساخت راکت و موشک است.

اکثر این موشک ها به طور بسیار ابتدایی ساخته شده، ولی حماس می کوشد آن را هرچه بیشتر تکمیل و باصطلاح “نقطه زن” کند.

گفته می شود که کارشناسان سپاه پاسداران ایران، با رخنه یابی به نوار غزه، کوشیدند صنعت موشک سازی را به سازمان های ترور بیاموزند.

در صورتی که اسرائیل بتواند به طور کامل سیستم حفر تونل را خنثی کند، ضربه سنگینی به توان رزمی سازمان های ترور در غزه وارد خواهد آمد.

نابودی کامل صنعت موشک سازی در غزه امکان پذیر نیست. ولی ارتش اسرائیل می تواند از طریق بمباران مراکز تولید موشک و یا حمله زمینی به غزه، به این تلاش حماس نیز اسیب سنگین وارد سازد.

با این همه، اسرائیل قصد حمله جدیدی را به غزه ندارد و ارزیابی می شود که حماس نیز مایل به جنگ نیست، زیرا در موقعیت محلی و منطقه ای بدی قرار دارد. همه کشورهای عرب حمایت خود از حماس را متوقف کرده اند و تنها حکومت ایران است که حماس را زیر بال حمایت حزب الله لبنان قرار داده است.

کشورهای عرب درباره علت این توقف می گویند: حماس به دامان حکومت اسلامی ایران و حزب الله لبنان پناه برده و مورد نفرت مردمان اهل تسنن عربی قرار گرفته است.

در اورشلیم، مقامات امنیتی اسرائیل حاضر نشدند از شیوه های جدید تکنولوژی برابر مبارزه با حفر توانل ها پرده بردارند، ولی ابراز امیدواری کردند که بتوان حفر تونل از غزه به خاک اسرائیل را به طور کامل متوقف کرد.

 

یک دیدگاه

  1. سلام
    من چطور میتونم بیام اسرائیل پناهنده بشم میخوام از دست اخوندها فرار کنم لطفا راهنماییم کنین من الان ساکن اسلام اباد غرب از استان کرمانشاه هستم

Comments are closed.