برای نابود کردن پهپادهای دشمن، کارخانه البیت اسرائیل به یک سامانه لیزری مسلح می شود

کارخانجات صنایع دفاعی اسرائیل به طراحی و تولید یک  وسیله لیزری پرداخته تا بتواند پهپادهای دشمن را هنگام پرواز شناسایی و منهدم کند. پهپادها هواپیماهای کوچکی هستند که از راه دور هدایت می شوند و با از قبل مسیر آن ها برنامه ریزی شده و می تواند دقیقا به هدف اصابت کنند.

اسرائیل یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان در طراحی و تولید پهپاد است. ولی حکومت اسلامی ایران نیز به دستاوردهای فنی چشمگیری در این زمینه نائل شده و آن را در شرایط جنگی با موفقیت آزمایش کرده است.

کارخانجات اسرائیلی البیت که برای طراحی و ساخت این دستگاه با وزارت دفاع اسرائیل قرار داد بسته می گوید که دستگاه مزبور تا چهار سال دیگر آماده استفاده خواهد بود و به کمک اشعه لیزر که از آن ساطع می شود، پهپادها را شناسایی کرده و در هوا نابود می کند.

حکومت ایران و همچنین حزب الله لبنان چند بار کوشیدند پهپادهایی را از خاک سوریه و لبنان به سوی اسرائیل بفرستند و همه آن ها پیش از ورود به حریم هوایی اسرائیل و یا کوتاه مدتی پس از آن، نابود گردید.

کارخانجات البیت دارای تخصص تکنولوژی در سطح بسیار پیشرفته ای می باشد و بخش عمده ای از تولیدات دفاعی خود را به کشورهای خارجی صادر می کند.

با ساخت این دستگاه لیزری، اسرائیل قادر خواهد بود هرگونه موشک یا پرنده نظامی دشمن را که به سوی این کشور فرستاده شود، منهدم سازد.

این سیستم ها شامل سامانه ختس الوش (پیکان سه) برای موشک های دوربرد، سامانه “قاده داود” برای انهدام موشک های برد متوسط و “گنبد آهنین است که موشک های کوتاه برد را در هوا شکار می کند.

این سامانه که بیشتر، در اطراف غزه گسترده شده، بیش از نود درصد از موشک های شلیک شده به سوی خاک اسرائیل را که ممکن بود به شهرها اصابت کند، شکار کرده است.

یک سخنگوی نظامی اسرائیل به خبرنگاران گفت که سامانه لیزری چندین بار مورد آزمایش اولیه قرار گرفته و توانسته است پهپادها را تا فاصله یک کیلومتری شناسایی و منهدم کند. ولی ساخت و تکمیل آن، هنوز به سه سال وقت نیاز دارد.

شیوه کار این سامانه لیزری آن است که موجب ایجاد گرمای شدید در پهپاد مورد حمله می شود و آن را به آتش میکشد.

پهپادهای ساخت حکومت ایران که شمار زیادی از آن در اختیار حوثی های یمن قرار گرفته، تا کنون ده ها هدف نظامی و حساس را در خاک عربستان مورد اصابت قرار داده است.