برخلاف ادعای رژیم، معلوم شد که اکثر تجهیزات “ماهواره ناهید” ساخت یک شرکت آلمانی است

بر اساس این گزارش در این  ویدیوهای منتشرشده از ماهواره ناهید۱، دست‌کم در زمینه میکروکنترلرهای دقیق برای عملکرد صحیح این ماهواره، از تجهیزات شرکت آلمانی ” FalFaulhaber  “فالهابر استفاده شده است

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده بود : ماهواره، ناهید۱ “صفر تا صد ایرانی” است .ولی هم اکنون مشخص شده که  تجهیزات یک شرکت آلمانی در ماهواره “کاملا ایرانی” ناهید۱ بکار رفته است .

به گزارش شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال، بر اساس انتشار  در ویدیوی گزارشی که محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات دولت روحانی در تایید سلامت ماهواره ناهید۱ در توییتر خود منتشر کرد، گزارشگر صداوسیمای جمهوری اسلامی در حین  معرفی این ماهواره، بر “صفر تا صد ایرانی” بودن آن تاکید می‌کند اما در این ویدیوی منتشرشده به وضوح نام و برند شرکت آلمانی Faulhaber بر روی قطعات ماهواره ناهید۱ قابل مشاهده است.

بر اساس این گزارش در این  ویدیوهای منتشرشده از ماهواره ناهید۱، دست‌کم در زمینه میکروکنترلرهای دقیق برای عملکرد صحیح این ماهواره، از تجهیزات شرکت آلمانی ” FalFaulhaber  “فالهابر استفاده شده است.

شرکت Faulhaber که دفتر اصلی آن در اشتوتگارت آلمان قرار دارد، حوزه‌های فعالیت مختلفی دارد. از جمله این حوزه‌ها می‌توان به تولید قطعات ابزار دقیق، میکرو درایو، مدارهای خطی، سیستم‌های نوری و برخی تجهیزات مربوط به صنعت هوافضا اشاره کرد.

در این گزارش امده است که میکرو درایوهای این شرکت  آلمانی یکی از ویژگی‌های اصلی ماهواره ناهید۱ را عملیاتی می‌کنند. در این ماهواره دو صفحه سلول خورشیدی بازشونده تعبیه شده است که با کمک این موتورها قرار است در فضا تا زاویه ۹۰ درجه باز و بسته شوند و مکانیزم آن‌ها کنترل شود. طبق توضیحات سازمان فضایی ایران، ماهواره ناهید۱ “اولین ماهواره ایرانی مجهز به مکانیزم بازشونده” است.

وزیر ارتباطات حکومت ایران پیشتر ادعا کرده بود که ساخت ماهواره ناهید۱ در “پژوهشگاه فضایی ایران” به‌عهده پژوهشکده سامانه‌های ماهواره بوده است.

دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا ۹ روز پیش  اعلام کرده بود که سه مرکز سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوافضا و پژوهشگاه فضایی ایران را در فهرست‌ تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی ایران قرار داده است. آمریکا مدعی است که تلاش‌های ایران برای فرستادن ماهواره به فضا، به‌منظور تقویت توان موشکی است.

بعد از افشای این خبر هنوز مشخص نیست که شرکت Faulhaber برای ساخت ماهواره ناهید۱ به‌طور مستقیم با ایران همکاری کرده است، یا نه. همچنین هنوز معلوم نیست که از تجهیزات این شرکت فقط در ماهواره ناهید۱ استفاده شده، یا در ماهواره‌های دیگر ساخت ایران نیز قطعات این شرکت به‌کار گرفته شده است.

شرکت  Faulhaber، فالهابر تاکنون در پاسخ به پرسش های شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال در این باره  توضیحی نداده است