برخلاف هر منطق اقتصادی: بهای سهام در بازار بورس تهران، در اوج بحران اقتصادی، همچنان بالا می رود

بر خلاف همه قواعد اقتصادی، بهای سهام در بازار بورس ایران همچنان بالا می رود. کارشناسان اقتصادی هشدار می دهند که این رویداد توسط خود حکومت صحنه سازی شده که پول های مردم را جذب کند تا بتواند کسری بودجه را تا حدودی زیادی تامین کند و در همان حال، موجب کاهش نقدینگی و کند کردن روم گران شدن کالا گردد.

در تهران اعلام شد که شاخص بورس سهام از یک میلیون واحد گذشته است که این امر ظاهرا نشان شکوفایی اقتصادی می باشد.  ولی کارشناسان هشدار می دهند که این، یک ترفند حکومتی است که مبادا شهروندان به دام آن گرفتار آید.

خبرگزاری ایسنا در این باره  گزارش داد که شاخص کل بورس تهران در اولین روز معاملاتی هفته جاری در ایران رقم ۱ میلیون و ۲۰ هزار واحد را ثبت کرده است.این در حالی که  کارشناسان بیشتر درباره پیامدهای ورود “میلیون‌ها نفر از مردم اغلب بی‌تجربه” به این حوزه هشدار داده‌اند.و نگران بحران پس از این پیامد هستند.

در این گزارش آمده است معامله‌گران امروز یک میلیون معامله انجام دادند که ۱۰۱ هزار و ۱۸میلیارد ریال ارزش داشت.

شماری از شبکه های اجتماعی در این باره نوشته اند: ثبت این رکوردها که در ادامه رشد شاخص بورس در ایران رخ می‌دهد در روزهای اخیر توجه‌برانگیز شده است.

گزارش‌های اقتصادی نشان می‌دهد که در هفته‌های اخیر و پس از افزایش رکود اقتصادی که از پیامدهای کرونا محسوب می‌شود، سرمایه‌های سرگردان مردم به سمت بورس سرازیر شده است.

جمشید اسدی، کارشناس اقتصادی، در این باره گفته که  که وضعیت فعلی مانند یک حباب است و “تا زمانی که دولت با واگذاری شرکت‌های جدید بر حجم دادوستد می‌افزاید و شاخص بورس را بالا می‌کشاند، می‌تواند ترکیدن حباب را عقب بیندازد”.

فریدون خاوند، استاد اقتصاد در پاریس، هم هشدار داده  که وضعیت کنونی جذب سرمایه در بورس یک بازی خطرناک است که با پشتیبانی دولت در حال انجام است.

آشنایان امور در این باره می گویند: در واقع با این کار دو هدف دارند. یکی  به طور مصنوعی شاخص بورس را  بالا می برند تا پول  نقد مردم ایران را  جذب و از این  طریق خزانه خالی رژیم  را پر کنند و دوم وقتی  نقدینگی کم شد، تقاضا هم کاهش پیدا کرده و سپس قیمت ها پایین بیاید.