برخلاف وعده مقام های رژیم ایران دولت جبل‌الطارق احتمال آزادی فوری ابرنفتکش ایران را رد کرد

خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه به نقل از منابعی در دولت جبل‌الطارق اعلام کردند که هیچ برنامه‌ای برای آزادی فوری ابرنفتکش ایرانی «گریس- ۱» وچود ندلرد.

این در حالی است که خبرگزاری‌های ایران روز دوشنبه و سه‌شنبه اعلام کرده بودند که آزادی این نفتکش قریب‌الوقوع است.

جلیل اسلامی، معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران، نیز روز سه‌شنبه روی این گزارش‌ها صحه گذاشت و از «مبادله اسنادی» بین ایران و بریتانیا خبر داد که به گفته او، به رفع توقیف کشتی ایران «کمک می‌کند».

آقای اسلامی به ماهیت و جزئیات این اسناد اشاره نکرد ولی ابراز امیدواری کرد که این نفتکش به زودی آزاد شود.

با این حال، خبرگزاری رویترز می‌گوید که یک منبع در دولت جبل‌الطارق ادعای ایران درباره احتمال آزادی سریع نفتکش گریس- ۱ را تکذیب کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از یک مقام بلندپایه دولت جبل‌الطارق، این گزارش‌ها را تکذیب کرد و آن را «غیرواقعی» خواند.

نام دو منبع خبرگزاری‌های یاد شده فاش نشده است.

تنش بین بریتانیا و حکومت ایران با توقیف نفتکش ایرانی گریس وان  به مقصد بندر سوریه در دریای جبل الطارق آغاز شد و این تنش با مقابله به مثل سپاه پاسداران در توقیف کشتی «استنا ایمپرو» بریتانیایی در خلیج فارس افزایش یافت.

این  ابرنفتکش تحت اجاره ایران و به ظرفیت دو میلیون تن بود که به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا و ارسال نفت به سوریه ضبط گردید که رژیم یران این ادعا را رد کرده است.

با این حال، ایران هفته گذشته گفته بود اگر نفتکش ایرانی آزاد شود روند رسیدگی به «تخلفات» نفتکش بریتانیایی تسریع خواهد شد. لندن مبادله دو نفتکش را رد کرده است.

در همین حال، بریتانیا روز سه‌شنبه گفت که تحقیقات درباره تانکر ایرانی «گریس-۱» مسئله‌ای مربوط به جبل‌الطارق است.

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا اظهار داشت: «تحقیقات درباره گریس- ۱ مسئله‌ای مربوط به دولت جبل‌الطارق است».

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی که نامش فاش نشده است افزود: «از آنجا که تحقیقات در جریان است، ما نمی‌توانیم درباره آن اظهارنظر کنیم».

 

 

یک دیدگاه

Comments are closed.