برخی تحلیلگران از احتمال جنگ گسترده بین ایران و اسرائیل ابراز نگرانی میکنند

شماری از تحلیلگران آمریکایی ابراز نگرانی کردند که تنش و بحران در خاورمیانه به سمتی پیش می رود که ممکن است درگیری بین حکومت ایران و اسرائیل به یک جنگ گسترده بیانجامد. یک مقام ارشد امنیتی آلمان نیز گفت که گزینه نظامی علیه حکومت ایران، سود زیادی به دنبال نخواهد آورد. ولی برخی آگاهان دیگر می گویند که احتمال جنگ بسیار بعید است و ابراز نگرانی، اساس چندانی ندارد.

تحلیگران بخش انگلیسی “صدای آمریکا” در گزارشی که انتشار دادند، از جمله نوشتند: «اسرائیل و ایران، که دو نیروی نظامی قدرتمند خاورمیانه هستند، در مسیر قرار گرفته اند که به نظر می رسد ممکن است به درگیری با یکدیگر بیانجامد و مورد نگرانی برخی کارشناسان گردیده است».

در ادامه این ارزیابی گفته شده که اگر جنگی بین حکومت ایران و اسرائیل درگیرد، به سرعت گسترش خواهد یافت و به یک جنگ منطقه ای مبدل خواهد شد که آخرالامر، ممکن است پای ایالات متحده و روسیه را نیز به میان بکشد.

این ارزیابی بر اساس هشدارهای اخیر اسرائیل تنظیم شده که به موجب آن، مقامات نظامی و سیاسی اورشلیم هشدار داده اند که اسرائیل نخواهد گذاشت سپاه پاسداران در سوریه مستقر گردد و خاک آن کشور را به پایگاه عملیات تعرضی علیه اسرائیل مبدل کند. این همان شیوه ای است که حکومت ایران با برپایی حزب الله لبنان، در جنوب آن کشور به آن دست زد.

“صدای آمریکا” این گزارش را بر اساس دیدگاه ها و ارزیابی های شماری از کارشناسان اسرائیلی و آمریکایی منتشر ساخته است.

نخست وزیر اسرائیل گفته بود که حتی اگر قدرت های جهانی نتوانند از زیاده خواهی های حکومت ایران جلوگیری کنند، و در صورتی که منافع امنیتی حیاتی اسرائیل به خطر افتد، این کشور حتی به تنهایی به دفاع از خویش خواهد پرداخت.

ولی بسیار از آشنایان امور بر این باورند که اگر جنگی بین ایران و اسرائیل رخ دهد، به این دو کشور محدود نخواهد شد و ممکن است پای روسیه و ایالات متحده نیز به میان کشیده شود.

در همین ارتباط، اُگوست هانینگ رئیس پیشین نهاد جاسوسی آلمان به یک روزنامه اسرائیلی گفت که گزینه نظامی علیه حکومت اسلامی ایران نمی تواند نتایج عمده ای به دنبال آورد.

اشاره هانینگ به احتمال لغو برجام بود. او در این رابطه تاکید کرد که در توافق برجام دو موضوعی اصلی که اکنون مورد اعتراض شدید ایالات متحده قرار دارد، یعنی برنامه های موشکی رژیم ایران و همچنین دخالت های فتنه گرانه رژیم در کشورهای خاورمیانه اشاره ای نشده است.

هانینگ که به مدت هفت سال (تا سال ۲۰۰۵ ریاست سازمان امنیت خارجی آلمان را به عهده داشت و با برنامه ها و شیوه های عملیاتی حکومت ایران آشنایی نزدیک داردف به خبرگار روزنامه “ییسرائل هیوم” گفت: «کشورهای غربی که در مذاکرات با حکومت ایران شرکت فعال داشتند، همگی می گویند که رسیدن به توافق بهتری با حکومت ایران امکان پذیر نبوده و این حداکثر چیزی بوده که توانسته اند به حکومت ایران بقبولانند.

به گفته این کارشناس اطلاعاتی آلمانی، افزایش فشار و تحریم بر حکومت ایران ممکن است تا حدودی موثر افتد، ولی گزینه  نظامی نمی تواند نتایج کاملی به دنبال آورد و این ارزیابی را هنگام حمله نظامی آمریکا به خاک عراق به چشم دیدیم.

7 دیدگاه‌

  1. هر جنگی در خاورمیانه تکرار جنگ در سوریه خواهد بود و اگر هیچ کشوری با سوریه درگیر جنگ نبود و محور جنگ به تروریست های صادراتی داعش محوریت داده است ولی جنگ احتمالی مابین اسرائیل و ایران به جنگ اصلی مابین دول محوریت خواهد بخشید بنابراین رژیم جمهوری اسلامی ایران به جنگ صادراتی جهانی متهم خواهد شد و در تاریخ در نوع خود بی نظیر به شمار خواهد رفت.

  2. ما ایرانی هستیم و از این افراط گرایی های آخوندها در تمام زمینه ها بخصوص در مورد اسراییل نگران و مخالفیم ما هیچ کشوری رو دشمن بالقوه خودمون نمیدونیم مگر خود ما اول با اونها بنای دشمنی رو داشته باشیم

  3. هر نوع جنگی بین اسرائیل و ایران به نابودی حکومت غیر انسانی ایران منجر میشود و خود حکومت ایران کاملا بر این واقعیت اشراف دارد به همین دلیل است که حدود ۴۰ سال است که شعار نابودی اسرائیل را سر میدهند ولی حتی جرات شلیک یک تیر را هم به اسرائیل به خود نمیدهند چون اقتدار و عظمت و توانایی نظامی اسرائیل را به خوبی میشناسند و ایمان داریم که هیچ غلطی از آنها سر نمیزند و تمام این یاوه گویی ها و شعارها فقط جنبه تبلیغاتی و گمراه کردن مردم مظلوم ایران و منطقه را در بر دارد

  4. اسلام از ابتدای ظهور دشمنی صلح نپذیر با یهودیان داشته بخصوص از زمانی که با طئنه یهودیان مجبور به تغییر قبله شدند. هیچ صلحی بین مسلمانان و یهودیان مفهوم ندارد مگر تاکتیک امتیازگیری موقت باشد. حکومت ایران یهودیان را اگر در کوه قاف هم باشند نابود میکند.

  5. ما اسرائیل را در هم می کوبیم
    البته با کمک خداوند متعال که وعده پیروزی را بر ما داده است و شکی در این نیست
    ما یهودیان ، دشمن دیرنه مسلمین را نابود خواهیم کرد حتی اگر به قیمت جانمان تمام شود

  6. ایران زیرکانه و زیر زمینی به سمت اسرائیل لشکر کشی میکندو عرصه را هر روز بر روی دشمن تنگ تر میکند با اینکه بهای این جنگ را مردم این سرزمیت میدهند اما در میدان نبرد و در مقابل غلدور هایی به امسال امریکا و اسرائیل و عربستان با لحظه ای مکث کل این بازی را میبازیم

Comments are closed.