برخی نمایندگان مجلس خواستار بررسی درباره حقوق نجومی شماری از افراد حکومتی شدند

میرتاج‌الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در توئیتی به درخواست تعدادی از نمایندگان مجلس برای تحقیق‌ و ‌تفحص از ‎حقوق های نجومی اشاره کرده و با استناد به آمار، بیشترین این حقوق‌ها را مربوط به شرکت‌های ‎دولتی دانست که برای خودشان ضوابط مالی اختصاصی در نظر می‌گیرند.

این خبر در حالی منتشر می شود که در ساعات اولیه امروز مجلس از افزایش ۱۵ برابری حقوق کارکنان این شرکت های دولتی بر اساس اصلاحیه قانون بودجه سال آینده خبر داد.

این در حالیست که به طور مداوم کارمندان و کارگران شاغل و بازنشسته از پایین بودن حقوق خود و همچنین عدم پرداخت آن نسبت به مقامات اعتراض داشته اند که هر بار با سرکوب شدید از سوی نیروهای امنیتی روبرو شده اند.

و بنا به یک گزارش دیگر، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش ۳ میلیارد دلاری تراز تجاری کشور طی شش ماه گذشته، دلیل اصلی آن را کاهش شدید صادرات دانست.

وی معتقد است که به منظور جهش صادراتی و مثبت شدن تراز تجاری کشور باید ظرفیت های داخلی مورد بازنگری قرار گیرد که به اعتقاد وی حضور بخش خصوصی در بازار نفت است.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به تمام شدن ارز دولتی، معنی این امر را به پایان رسیدن فروش نفت عنوان کرد که به اعتقاد وی برای اقتصاد ایران یک توفیق است، که به واسطه تحریم ها به وجود آمده است.

این مواضع از سوی پورابراهیمی در صورتی اتخاذ می شود که دولت با پدیده عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات غیر نفتی و همچنین گم شدن ارزهای با نرخ دولتی برای واردات کالاهای اساسی روبرو است، که توسط بخش شبهه خصوصی و افراد ناشناس از امکانات و رانت در این حوزه صورت پذیرفته و با توجه به انتشار اخبار مربوط به آن هنوز هیچ فرد یا شرکتی مورد پیگرد جدی و بازخواست قرار نگرفته است.