برخی کارشناسان اسرائیلی: «باید هشدار روسیه را در واکنش به عملیات اسرائیل در سوریه، جدی گرفت»

وزارت خارجه روسیه توسط سفیر اسرائیل در مسکو نیز پیام هشدار دهنده ای خطاب به اسرائیل ارسال کرد که مفهوم آن تقاضای پایان بخشیدن به این گونه حملات بوده است

تحلیلگران اسرائیلی به هشدار سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مورد اقدامات دفاعی ارتش اسرائیل در سوریه، واکنش های متفاوتی نشان دادند.

این سخنگو روز گذشته (چهارشنبه) گفته بود که “اسرائیل باید از آن چه که “حملات کورکورانه نظامی در سوریه” توصیف کرد دست بردارد. این نخستین بار بود که چنین سخنان تندی از زبان یک مقام دولت روسیه شنیده می شد. مقامات آن کشور در گذشته نیز چند بار نسبت به حملات نیروی هوایی اسرائیل علیه مواضع و تاسیسات سپاه قدس در سوریه ابراز ناخرسندی عمیق کرده بود.

هفته پیش یک هیات بلند پایه نظامی روسیه از اسرائیل دیدن کرد که هدف آن تقویت هماهنگی بین دو کشور در مورد عملیات نیروی هوایی اسرائیل در سوریه بود.

یک روز پس از این دیدار، نیروی هوایی اسرائیل ضربات سنگینی به انبارهای اسلحه متعلق به سپاه قدس در حوالی فرودگاه دمشق وارد آورد که با شلیک یک فروند موشک زمین به زمین روبرو شد که اسرائیل آن را به سپاه پاسداران ایران نسبت داد.

این موشک در هوا توسط سامانه ضد موشکی گنبد آهنین شکار شد و به هدف اصابت نکرد. ولی اسرائیل در واکنش به آن، حمله هوایی جدیدی انجام داد که بسیار گسترده بود و موجب شکایت سوریه به شورای امنیت شد.

دولت سوریه اعلام کرد که در جریان این حمله، به فرودگاه بین المللی دمشق آسیب  جزیی وارد آمده است و بنیامین نتانیاهو پس از آن گفت که نیروی هوایی اسرائیل فرودگاه دمشق را “رفت وروب” کرده است.

وزارت خارجه روسیه توسط سفیر اسرائیل در مسکو نیز پیام هشدار دهنده ای خطاب به اسرائیل ارسال کرد که مفهوم آن تقاضای پایان بخشیدن به این گونه حملات بوده است.

برخی تحلیلگران اسرائیلی می گویند که باید این هشدار دولت روسیه را جدی گرفت و وضعی به وجود نیاورد که دو کشور در مورد سوریه، در برابر یکدیگر بایستند. ولی شماری دیگر از تحلیلگران می گویند که اسرائیل باید همچنان قاطعیت نشان دهد و از منافع امنیتی خود، به خاطر ملاحظاتی که در روابط با سوریه دارد، عقب نشینی نکند.

گروهی دیگر از تحلیلگران می گویند که روسیه نیز همکاری با اسرائیل را یک امر مهم می داند و تا هنگامی که به طور کامل در سوریه مستقر نگردیده، مواظب است که با اعتراض یا مخالفت شدید اسرائیل روبرو نشود و برای اسرائیل جنبه حیاتی دارد که حتی به دولت مسکو بفهماند که به هیچ قیمت، نمی تواند از منافع امنیتی خود صرف نظر کند.