برخی کارشناسان در اسرائیل، نسبت به امکان نابودی کورونا خوشبین هستند، ولی در عین حال هشدار می دهند

رفت و آمد خودروها در جاده های شهری و بین شهری اسرائیل به یک دهم کاهش یافته است

خوش بینی درباره آن که بتوان در آینده ای نه چندان دور ویروس کورونا را نابود کرد، در میان شماری از کارشناسان امور پزشکی و ویروس شناسی اسرائیل بالا گرفته، ولی آن ها در عین حال یادآوری می کنند که بشریت با یک دشمن ناشناس روبرو می باشد و از شیوه رفتاری آن آگاهی کامل ندارد و همه چیز هنوز شناخته نشده و از این رو نمی توان گفت که این خوش بینی تا چه حد ممکن است به حقیقت بپیوندد.

یکی از عوامل خوش بینی آن است که شمار مبتلایان به کورونا، هم در اسرائیل و هم در بسیاری دیگر از کشورهای جهان، به صورت منحیِ رو به پایین در آمده است. ولی کارشناسان نه چندان خوش بین می گویند که علت این امر به کارگیری شیوه فاصله گذاری بین افراد و خانه نشینی و اقدامات احتیاطی دیگر ناشی می شود و دلیل خسته شدن این ویروس و یا عقب نشینی آن به علت گرم شدن هوا نیست.

گرچه نمی توان به آماری که در ایران انتشار می یابد اعتماد کرد، ولی احتمال زیاد می رود که در آن کشور نیز در برخی استان ها رشد کورونا رو به کاهش باشد، ولی مسلم آن است که در تهران همچنان بالا می رود و در روزها و هفته های آینده باز هم سریع تر خواهد شد.

کارشناسان اسرائیلی می گویند که در مرحله کنونی، بهترین دارو علیه کورونا، همانا در خانه ماندن است و اگر کسی ناچار است از خانه بیرون آید، باید ماسک بزند و دهان و بینی خود را بپوشاند تا از دیگران ویروس نگیرد و یا به آن ها منتقل نکند.

در موضوع، نگرانی اسرائیلیان را افزایش داده که یکی بازگشت کورونا به ووهان و دیگری ابتلا نوجوانان، کودکان و حتی نوزادان است. در اسرائیل تا کنون دست کم دو مورد ابتلا در مورد نوزادان و یک مورد ابتلای یک کودک شش ساله بوده است. همه این موارد، در دست مطالعه و بررسی می باشد.

در مورد ووهان، دولت چین مشخص نساخته که آیا افرادی که در روزهای اخیر مبتلا شده اند، افراد تازه ای هستند و یا آنانی که تا پیش از این به بیماری دچار گردیده و شفا یافته اند.

روشن ساختن این نکته بسیار مهم است. زیرا یکی از فرضیاتی که هنوز ثابت نشده آن است که فرد درمان یافته، پادتن هایی در بدن خود به وجود آورده که در برابر ویروس ایجاد مصونیت می کند. با توجه به همین فرض بود که در هفته های اخیر پلاسمای خون فرد شفا یافته را به فرد بیمار تزریق می کردند که هنوز به طور یقین معلوم نیست که تا چه حد، ارزش درمانی داشته است. در اسرائیل اکنون چند روز است که پادتن پلاسمای افراد سالم را به بیماران تزریق می کنند.

در اسرائیل، امروز (چهارشنبه) روز پایانی عید پسح، عید آزادی و بهار یهودیان است. مردم اسرائیل معمولا در این روز به گردش و یا دید و بازدید می پرداختند و دولت برای جلوگیری از آن، از ساعات شامگاه گذشته ممنوعیت رفت و آمد در جاده های بین شهری اعلام کرده است.

به موجب آخرین آماری که در اسرائیل انتشار یافته، تا ظهر امروز ۱۲۶ تن جان باخته اند و شمار مبتلایان از ۱۲ هزار نفر فراتر رفته و در همان حال، شمار شفایافتگان نیز افزایش چشمگیری داشته و به بیش از دو هزار و سیصد تن رسیده است. در عین حال ۱۳۲ بیمار که در وضع وخیم به سر می برند، به دستگاه تنفسی وصل هستند و بیماری چهل تن دیگر نیز وخیم تا متوسط گزارش شده است.