برخی کارشناسان می گویند درگیری نظامی بعدی با ایران در سوریه حتمی است

شماری از کارشناسنان نظامی و سیاسی در اسرائیل ارزیابی می کنند که درگیری جنگی بین حکومت اسلامی ایران و اسرائیل را نباید پایان یافته تلقی کرد – گرچه از سپیده دم روز شنبه تا کنون آرامش برقرار بوده و حادثه تازه ای روی نداده است.

نخست وزیر اسرائیل در نشست هفتگی هیات دولت در روز گذشته (یکشنبه) دوباره تکرار کرد که اسرائیل قاطعانه از امنیت خود دفاع خواهد کرد و هیچ تجاوزی بی پاسخ نخواهد ماند.

یک روزنامه اسرائیلی نوشت که اکنون توپ در زمین ایران است و رژیم آن کشور است که باید تصمیم بگیرد که آیا از تجاوزکاری دست برخواهد داشت و یا دوباره به اقدامات تحریک آمیز دست خواهد زد.

ادعای حکومت ایران در مورد این که اسرائیل در اتهامات خود پیرامون تجاوز پهپاد حکومت ایران به حریم هوایی این کشور دروغ می گوید، شاید نشان آن باشد که سپاه پاسداران و علی خامنه ای نمی خواهند در شرایط کنونی بر شدت بحران بیافزایند.

ولی از سوی دیگر، بعید می نماید که حکومت ایران از هدف های خود در سوریه دست بردارد و به تعرض علیه اسرائیل پایان دهد.

با این استدلال، کارشناسان اسرائیلی ارزیابی می کنند که حتی اگر یک دوران توقف وجود داشته باشد، در آینده ای نه چندان دور ممکن است موارد دیگری از رویارویی پیش آید و طرفین را به سوی یک نبرد جدی بکشاند.

برخی کارشناسان اسرائیلی می گویند: بعید است که حکومت ایران به تعرض آشکار تازه ای علیه اسرائیل دست بزند، زیرا بهانه ای به دست ایالات متحده خواهد داد که نه تنها از برجام خارج شود، بلکه حکومت ایران را بر سر برنامه های موشکی، دوباره به شورای امنیت بکشاند.

وزارت دفاع و وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته (یکشنبه) بیانیه‌هایی در ابراز پشتیبانی قاطع از اسرائیل در دفع تعرضات نظامی حکومت ایران، و بمباران هدف های جنگی توسط هواپیماهای اسرائیلی در خاک سوریه انتشار دادند.

یک کارشناس اسرائیلی گفت که در مجموع، حتی با وجود آن که اسرائیل برای نخستین بار در ۳۴ سال گذشته، یک هواپیمای جنگی خود را از دست داده، ولی بهایی که سپاه پاسداران و ارتش سوریه پرداخته اند بسیار سنگین بوده است.

به گفته مقامات نظامی، نیروی هوایی اسرائیل ۱۲ هدف نظامی سوریه را منهدم کرد که شامل سیستم های دفاع ضد هوایی و انبار پهپادها بوده است.

برخی تحلیلگران اسرائیلی می گویند که اگر حکومت ایران عاقلانه در سوریه عمل می کرد، صلاحش آن بود که از تعرض به اسرائیل دوری جوید تا حضور خود در سوریه را بیشتر تثبیت کند.

در مورد واکنش کوبنده ارتش اسرائیل، برخی آگاهان می گویند که حادثه تجاوز پهپاد به حریم هوایی اسرائیل، فرصت بسیار مناسبی برای این کشور بود که به چند هدف خود برسد.

اسرائیل نشان داد که در مخالفت با ادامه حضور نظامی ایران در سوریه با قاطعیت عمل می کند.

اسرائیل دوباره ثابت کرد که هیچ گونه تعرضی را از خاک سوریه علیه خود تحمل نمی‌کند و فورا نسبت به آن واکنش نشان می دهد.

اسرائیل فرصتی یافت که به شبکه های دفاع ضد هوایی سوریه آسیب جدی وارد کند.

اسرائیل به روسیه و پرزیدنت پوتین نیز نشان داد که در سیاست های خود جدی است و بهتر است کشورهای دنیا هشدارهای اسرائیل را جدی بگیرند.

5 دیدگاه‌

 1. وقت آن رسیده است که یک راهپیمایى سراسرى به مانند ۹ دى ۹۶ با موضوع برگزارى رفراندوم در سراسر ایران برگزار شود و اگر حکومت ایران اقدام به سرکوب مردم در خیابانهاى ایران بکند یعنى دیکتاتور است و اینجاست که ناتو مى تواند بر اساس قوانین بین المللى همان کارى با حکومت ایران بکند که با سرهنگ قذافى لیبى کرد .
  و دست TRUMP نیز براى سرنگونى حکومت ایران باز تر خواهد شد .

 2. جمهوری اسلامی درموقعیت بسیار شکننده ای قرار دارد.خصوصاً اوضاع بد اقتصادی و فساد درسطوح بالای مدیران دولتی و نارضایی و اعتراضات جامعه. نیازبه این هیاهو داشت برای راهپیمایی فرمایشی اخیر.

 3. سیاست ایران بر ضربه و عقب نشینی است و از درگیری کلاسیک خودداری میکند و با هرضربه عواملش را وادار میکند با توصیه اسرائیل به خویشتنداری از انتقام و دفاع خودداری کند

 4. سلام ودرود
  ایران تمدن ۲۵۰۰ساله دارد،حکومت شاهنشاهی،یا حکومت اسلامی فرقی ندارد،مهم ایران هست،صاحب سرزمینهای اباواجدادی خود شود،درسته الان مرزها کشیده شده،مهم نیست ،مهم حضور ایران هست
  چه حکومت اسلامی باشد
  چه حکومت شاهنشاهی
  حکومتها میان میرند،ولی ایران ماندگار هست،ایران مهم هست ،صاحب سرزمینهای خود شود،سپاس

Comments are closed.